Pierwsze Targi Książki Akademickiej i Naukowej Academia 2007 ruszyły w środę na Uniwersytecie Warszawski. Swoją ofertę przedstawia na nich 50 wystawców – przede wszystkim wydawnictwa wyższych uczelni, ale i Wydawnictwo Sejmowe czy GUS. Targi będą się odbywały do piątku w budynku Audytorium Maximum Uniwersytetu Warszawskiego.
W trakcie uroczystości otwarcia ogłoszono zwycięzców towarzyszącego targom konkursu na najlepszą książkę naukową, najlepszy podręcznik akademicki oraz najpiękniej wydaną książkę Academia 2007. Do konkursu zgłoszono 109 książek, a zakwalifikowano piętnaście.
Nagrodę dla najlepszej książki naukowej zdobyła publikacja Historia Fizyki. Od czasów najdawniejszych do współczesnych, autorstwa Andrzeja Wróblewskiego , wydana przez Wydawnictwo Naukowe PWN. Wydawca otrzymał 5 tys. zł.
W kategorii najlepszy podręcznik zwyciężyła książka Stefana Piechnika Mechanika techniczna ciała stałego Wydawnictwa Politechniki Krakowskiej. Nagrodą jest również 5 tys. zł.
Nagrodę za książkę najpiękniej wydaną otrzymała książka pod redakcją Franco Mancuso i Krzysztofa Kowalskiego Squares of Europe, Squares for Europe, wydana przez Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Wydawca najładniej wydanej książki otrzyma nagrodę rzeczową – prawo do bezpłatnej reklamy w branżowym czasopiśmie, tonę papieru offsetowego oraz prawo do druku cyfrowego 100 tysięcy stron.
Jury konkursu postanowiło także z własnej inicjatywy wyróżnić książkę niezgłoszoną na konkurs. Wyróżnienie otrzymał Mirosław Pawłowski za opracowanie graficzne książki Podręcznik warsztatowy. Grafika artystyczna, wydanej przez Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu.
*Dotychczas na jesieni odbywały się Targi Książki Akademickiej Atena. Ich nowy organizator, Ars Polona zdecydował, że przesunie imprezę na grudzień i połączy ją z Krajowymi Targami Książki. * Wywołało to niezadowolenie wydawców książek akademickich, którzy w tym roku na własną rękę zorganizowali pierwsze targi Academia. Z inicjatywą ich organizacji wystąpił dyrektor Wydawnictw Uniwersytetu Warszawskiego. Współorganizatorami są Polska Izba Książki, Polskie Towarzystwo Wydawców Książek i Stowarzyszenie Wydawców Szkół Wyższych.