Trwa ładowanie...
biblioteka
23-04-2010 13:51

Ruszyła Zachodniopomorska Biblioteka Cyfrowa „Pomerania”

Ruszyła Zachodniopomorska Biblioteka Cyfrowa „Pomerania”Źródło: Jupiterimages
d4y40zv
d4y40zv

Ruszyła Zachodniopomorska Biblioteka Cyfrowa „Pomerania” oraz Katalog Centralny Bibliotek Szczecina i Województwa Zachodniopomorskiego.

8 maja, w czasie uroczystego otwarcia, udostępniona została Zachodniopomorska Biblioteka Cyfrowa „Pomerania” oraz Rozproszony Katalog Centralny Bibliotek Szczecina i Regionu (RoK@Bi).

ZBC „Pomerania” oraz RoK@Bi stanowią podstawowe moduły Zachodniopomorskiego Sytemu Informacji Region@lnej i N@ukowej. Powstają one w ramach projektu „Biblioteka cyfrowa”, realizowanego w Książnicy Pomorskiej. Projekt finansowany jest w całości ze środków samorządu województwa zachodniopomorskiego.

Współrealizatorami projektu są członkowie Zachodniopomorskiego Porozumienia Bibliotek, w skład którego wchodzą biblioteki:
Akademii Morskiej
Pomorskiej Akademii Medycznej
Uniwersytetu Szczecińskiego
Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego - zbiory przyrodnicze
Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego - zbiory techniczne
Zachodniopomorskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli
Politechniki Koszalińskiej
Wyższego Seminarium Duchownego w Koszalinie
Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie
Koszalińska Biblioteka Publiczna
Miejska Biblioteka Publiczna w Kołobrzegu.

Misją Zachodniopomorskiego Sytemu Informacji N@ukowej i Region@lnej jest współuczestnictwo bibliotek w budowie społeczeństwa informacyjnego poprzez tworzenie zasobów informacyjnych oraz rozszerzanie zakresu usług elektronicznych zapewniających mieszkańcom naszego regionu wolny dostęp do narodowego i regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz zasobów naukowych.

d4y40zv

ZSIReN@ ma na celu:
ochronę narodowego i regionalnego dziedzictwa kulturowego,
archiwizację najcenniejszych zbiorów,
rozszerzenie zakresu usług elektronicznych dla ludności, pracowników naukowych, studentów, zapewniających wolny dostęp do zasobów informacyjnych, naukowych oraz regionalnego i narodowego dziedzictwa kulturowego,
wspieranie procesu e-learningu,
wspieranie rozwoju miasta i regionu poprzez rozbudowę regionalnej i lokalnej infrastruktury społeczeństwa informacyjnego.

Jedną z ważniejszych kolekcji stanowią materiały edukacyjne: „Nauka i dydaktyka”, gdzie znajdują się artykuły i czasopisma naukowe, skrypty, podręczniki, materiały konferencyjne, projekty badawcze realizowane z funduszy Unii Europejskiej, doktoraty i habilitacje, tworząc w ten sposób repozytorium bibliotek i uczelni zachodniopomorskich.

ZBC Pomerania została dołączona do Federacji Bibliotek Cyfrowych udostępniającej zasoby największych polskich bibliotek cyfrowych, dzięki czemu jej zasoby przeszukiwane są przez wspólny portal. Uczestnictwo w FBC gwarantuje również przyłączenie zasobów ZBC do europejskiej biblioteki cyfrowej EuropeanaLocal, powstającej dzięki realizacji projektu współfinansowanego przez Komisję Europejską w ramach programu eContentPlus.

Drugim zadaniem realizowanym w ramach projektu jest Rozproszony Katalog Centralny Bibliotek Szczecina i Regionu (RoK@Bi). Jego zadaniem jest scalenie rozproszonych zasobów informacyjnych, katalogów online, naukowych bazy danych, czasopism elektronicznych, bibliografii regionalnych tworzonych w różnych komputerowych systemach bibliotecznych w Książnicy Pomorskiej oraz bibliotekach akademickich i publicznych województwa. Za pomocą tej platformy scalone zostaną również elektroniczne zasoby informacyjne innych polskich i zagranicznych bibliotek. Udostępniane one będą za pośrednictwem jednolitej platformy cyfrowej, która umożliwi jednoczesne przeszukiwanie wszystkich zasobów będących w posiadaniu bibliotek Szczecina i województwa zachodniopomorskiego. Regionalna platforma cyfrowa powstaje w oparciu o system, który wdrożony został w wielu bibliotekach naukowych na całym świecie. Jest to pierwsze w Polsce wdrożenie oraz adaptacja tego systemu dla potrzeb polskich bibliotek.

d4y40zv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4y40zv

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj