Trwa ładowanie...
d126p6j
łódź
23-04-2010 13:46

Ruszył VII Festiwal Dialogu Czterech Kultur

d126p6j
d126p6j

Cyklem wystaw – „C.D.N” oraz „Master&Monster” rozpoczął się w piątek wieczorem w Łodzi VII Festiwal Dialogu Czterech Kultur.

Impreza prezentuje dorobek artystyczny czterech narodowości tworzących historię miasta: rosyjskiej, niemieckiej, żydowskiej i polskiej. W jej tegorocznym programie znajdzie się kilkadziesiąt imprez, m.in. koncerty, przedstawienia teatralne, filmy, projekty uliczne i wystawy.

Według organizatorów, przewodnim tematem festiwalu są „Ojcowie”, a hasło nawiązuje zarówno do przeszłości, jak i teraźniejszości Łodzi: miasta osieroconego, znajdującego się w momencie kulturowej transformacji.

Imprezę rozpoczęło otwarcie wystaw: „C.D.N.” i „Master&Monster”, przygotowanych specjalnie dla festiwalu. W jednej z kamienic znajdującej się przy najsłynniejszej łódzkiej ulicy - Piotrkowskiej, artyści zaproszeni do udziału w festiwalu zaprezentowali swoje prace.

d126p6j

Na wystawach widzowie mogą oglądać m.in. filmy DVD ukazujące zależności między ojcem a synem. Duet artystek przygotował realizację, która porusza ich osobiste przeżycia. Kobiety wielokrotnie podkreślają w swoich realizacjach wzajemne podobieństwo m.in. poprzez wielokrotne wykonywanie wspólnie tych samych czynności.

Jedną z instalacji prezentowanych na wystawie jest zrekonstruowana w skali 1:1 piwniczna komórka typowa dla bloków z lat 70. i 80 ub. wieku. To według autora instalacji Artura Malewskiego miejsce napawające w dzieciństwie grozą, gdy trzeba było tam zejść, oraz kondensujące w sobie całe życie rodzinne. Komórkę artysta skonstruował wspólnie ze swoim ojcem.

Na wystawach są też obrazy, rzeźby, zdjęcia a także instalacje stworzone z modeliny, tkaniny, papieru, drutu, ceramiki, futra czy tworzywa sztucznego. Jedna z tych instalacji „Wieża” pokazuje mężczyzn w strojach z równych epok podążających na coraz wyższe stopnie wieży Babel. Z korowodu idących wyłamuje się chłopiec. Stoi u stóp wieży i wygląda jakby chciał iść w przeciwnym kierunku.

Zdaniem autorki instalacji Pauliny Kary, jest to obraz ojcostwa wynaturzonego przez marzenia i tęsknotę dzieci spragnionych miłości ojców. To wieża niespełnionych przyrzeczeń.

Tegoroczny festiwal potrwa do 12 września. Jego budżet wyniesie ponad 2,5 mln złotych. Festiwal finansowany jest ze środków miasta i samorządu województwa oraz przez sponsorów.

d126p6j
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d126p6j

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj