Cyklem wystaw – „C.D.N” oraz „Master&Monster” rozpoczął się w piątek wieczorem w Łodzi VII Festiwal Dialogu Czterech Kultur.
Impreza prezentuje dorobek artystyczny czterech narodowości tworzących historię miasta: rosyjskiej, niemieckiej, żydowskiej i polskiej. W jej tegorocznym programie znajdzie się kilkadziesiąt imprez, m.in. koncerty, przedstawienia teatralne, filmy, projekty uliczne i wystawy.
Według organizatorów, przewodnim tematem festiwalu są „Ojcowie”, a hasło nawiązuje zarówno do przeszłości, jak i teraźniejszości Łodzi: miasta osieroconego, znajdującego się w momencie kulturowej transformacji.
Imprezę rozpoczęło otwarcie wystaw: „C.D.N.” i „Master&Monster”, przygotowanych specjalnie dla festiwalu. W jednej z kamienic znajdującej się przy najsłynniejszej łódzkiej ulicy - Piotrkowskiej, artyści zaproszeni do udziału w festiwalu zaprezentowali swoje prace.
Na wystawach widzowie mogą oglądać m.in. filmy DVD ukazujące zależności między ojcem a synem. Duet artystek przygotował realizację, która porusza ich osobiste przeżycia. Kobiety wielokrotnie podkreślają w swoich realizacjach wzajemne podobieństwo m.in. poprzez wielokrotne wykonywanie wspólnie tych samych czynności.
Jedną z instalacji prezentowanych na wystawie jest zrekonstruowana w skali 1:1 piwniczna komórka typowa dla bloków z lat 70. i 80 ub. wieku. To według autora instalacji Artura Malewskiego miejsce napawające w dzieciństwie grozą, gdy trzeba było tam zejść, oraz kondensujące w sobie całe życie rodzinne. Komórkę artysta skonstruował wspólnie ze swoim ojcem.
Na wystawach są też obrazy, rzeźby, zdjęcia a także instalacje stworzone z modeliny, tkaniny, papieru, drutu, ceramiki, futra czy tworzywa sztucznego. Jedna z tych instalacji „Wieża” pokazuje mężczyzn w strojach z równych epok podążających na coraz wyższe stopnie wieży Babel. Z korowodu idących wyłamuje się chłopiec. Stoi u stóp wieży i wygląda jakby chciał iść w przeciwnym kierunku.
Zdaniem autorki instalacji Pauliny Kary, jest to obraz ojcostwa wynaturzonego przez marzenia i tęsknotę dzieci spragnionych miłości ojców. To wieża niespełnionych przyrzeczeń.
Tegoroczny festiwal potrwa do 12 września. Jego budżet wyniesie ponad 2,5 mln złotych. Festiwal finansowany jest ze środków miasta i samorządu województwa oraz przez sponsorów.