Trwa ładowanie...
teatr
23-04-2010 13:38

Ruszył Kontrapunkt w Szczecinie

Ruszył Kontrapunkt w SzczecinieŹródło: Inne
d3hv87b
d3hv87b

Trzynaście spektakli konkursowych walczyć będzie o Grand Prix, czyli wielką nagrodę publiczności w rozpoczętym w środę w Szczecinie 42. Przeglądzie Teatrów Małych Form (PTMF) Kontrapunkt 2007. Festiwal zainaugurowało przedstawienie „Bóg Niżyński” w realizacji Teatru Wierszalin z Supraśla.

Spektakl, który wyreżyserował Piotr Tomaszuk, oparty jest na pamiętnikach słynnego, rosyjskiego tancerza Wacława Niżyńskiego.

Miłośnicy teatru będą mogli w tym roku obejrzeć 18 przedstawień – cztery z nich, w tym trzy startujące w części konkursowej, to propozycje sceny teatralnej z Niemiec. Organizatorzy zaproponowali, aby dwa niemieckie spektakle zostały zaprezentowane w Berlinie. Jak podkreślają twórcy tegorocznej imprezy włączenie do konkursu niemieckich przedstawień to zupełna nowość Kontrapunktu. Z tego względu zrezygnowano z przyjętej nazwy festiwalu jako przeglądu ogólnopolskiego.

Tegoroczny edycja cieszy się ogromnym powodzeniem.
– Zainteresowanie jest ogromne, wprost niesamowite. Ale w tym roku są po prostu bardzo dobre przedstawienia. Bilety rezerwowano z dużym, nawet miesięcznym wyprzedzeniem – poinformowano w biurze obsługi widza w Teatrze Lalek Pleciuga.
Bilety na spektakle berlińskie sprzedano z dużym wyprzedzeniem. Stworzono nawet listę rezerwową na wypadek, gdyby ktoś zrezygnował z wyjazdu.

d3hv87b

Oprócz Grand Prix przewidziane są także inne nagrody, w tym nagroda ministra kultury dla najlepszego spektaklu i nagroda im. Zygmunta Duczyńskiego dla indywidualności artystycznej festiwalu. Swoją nagrodę przyznają również dziennikarze.

O Grand Prix rywalizować będzie dziesięć teatrów z całej Polski. Zaprezentują się teatry zarówno instytucjonalne (repertuarowe) jak i sceny niezależne.

Do Szczecina przyjedzie Teatr im. Heleny Modrzejewskiej z Legnicy ze spektaklem „Osobisty Jezus” w reżyserii Przemysława Wojcieszka i Wrocławski Teatr Współczesny z „Historią przypadku” w reżyserii Redbada Klijnstra. Adaptację powieści Doroty Masłowskiej „Paw królowej. Opera praska” w reżyserii Jacka Papisa zaprezentuje Teatr Wytwórnia z Warszawy.

Widzowie zobaczą też monodram Warszawskiej Agencji Grami „Uwaga – złe psy” według tekstu Remigiusza Grzeli w wykonaniu Małgorzaty Rożniatowskiej i spektakl oparty ma motywach powieści Rujany Jeger „Darkroom” z Marią Seweryn w jednej z głównych ról. Aktorka zagra z zespołem Teatru Polonia z Warszawy.

W konkursie zmierzą się także m.in. przedstawienia Teatru Ósmego Dnia z Poznania („Teczki”) i Teatru Pieśń Kozła z Wrocławia („Lacrimosa”).

d3hv87b

Na zakończenie przeglądu widzowie obejrzą finałowy spektakl w reżyserii Anny Augustynowicz według sztuki Williama Szekspira „Miarka za miarkę”, wystawiony przez Teatr Powszechny im. Zygmunta Huebnera z Warszawy.

Przez czas trwania Kontrapunktu co wieczór w Piwnicy Teatru Kana odbywać się będą dyskusje podsumowujące obejrzane spektakle. Wydarzeniom teatralnym towarzyszyć będą m.in. pokazy filmów krótkometrażowych i panele dyskusyjne. Przegląd zakończy się 22 kwietnia.

PTMF to jeden z najstarszych festiwali teatralnych w Polsce. Eksponuje najnowsze nurty i poszukiwania polskiego teatru, konfrontuje dokonania uznanych twórców z interesującymi eksperymentami początkujących artystów, prezentuje różnorodne języki teatralne. Przeglądowi towarzyszą wystawy, sympozja teatralne, happeningi, koncerty.

* Po raz pierwszy festiwal odbył się w 1966 r. jako I Szczeciński Tydzień Teatralny.* Przyjęta kilka lat temu nazwa Kontrapunkt oddaje charakter szczecińskich spotkań, zestawiających tradycyjne spektakle z przedstawieniami teatrów offowych.

d3hv87b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3hv87b