Trwa ładowanie...
teatr
23 kwietnia 2010, 13:38

Ruszył Kontrapunkt w Szczecinie

Ruszył Kontrapunkt w SzczecinieŹródło: Inne
d11puq7
d11puq7

Trzynaście spektakli konkursowych walczyć będzie o Grand Prix, czyli wielką nagrodę publiczności w rozpoczętym w środę w Szczecinie 42. Przeglądzie Teatrów Małych Form (PTMF) Kontrapunkt 2007. Festiwal zainaugurowało przedstawienie „Bóg Niżyński” w realizacji Teatru Wierszalin z Supraśla.

Spektakl, który wyreżyserował Piotr Tomaszuk, oparty jest na pamiętnikach słynnego, rosyjskiego tancerza Wacława Niżyńskiego.

Miłośnicy teatru będą mogli w tym roku obejrzeć 18 przedstawień – cztery z nich, w tym trzy startujące w części konkursowej, to propozycje sceny teatralnej z Niemiec. Organizatorzy zaproponowali, aby dwa niemieckie spektakle zostały zaprezentowane w Berlinie. Jak podkreślają twórcy tegorocznej imprezy włączenie do konkursu niemieckich przedstawień to zupełna nowość Kontrapunktu. Z tego względu zrezygnowano z przyjętej nazwy festiwalu jako przeglądu ogólnopolskiego.

Tegoroczny edycja cieszy się ogromnym powodzeniem.
– Zainteresowanie jest ogromne, wprost niesamowite. Ale w tym roku są po prostu bardzo dobre przedstawienia. Bilety rezerwowano z dużym, nawet miesięcznym wyprzedzeniem – poinformowano w biurze obsługi widza w Teatrze Lalek Pleciuga.
Bilety na spektakle berlińskie sprzedano z dużym wyprzedzeniem. Stworzono nawet listę rezerwową na wypadek, gdyby ktoś zrezygnował z wyjazdu.

d11puq7

Oprócz Grand Prix przewidziane są także inne nagrody, w tym nagroda ministra kultury dla najlepszego spektaklu i nagroda im. Zygmunta Duczyńskiego dla indywidualności artystycznej festiwalu. Swoją nagrodę przyznają również dziennikarze.

O Grand Prix rywalizować będzie dziesięć teatrów z całej Polski. Zaprezentują się teatry zarówno instytucjonalne (repertuarowe) jak i sceny niezależne.

Do Szczecina przyjedzie Teatr im. Heleny Modrzejewskiej z Legnicy ze spektaklem „Osobisty Jezus” w reżyserii Przemysława Wojcieszka i Wrocławski Teatr Współczesny z „Historią przypadku” w reżyserii Redbada Klijnstra. Adaptację powieści Doroty Masłowskiej „Paw królowej. Opera praska” w reżyserii Jacka Papisa zaprezentuje Teatr Wytwórnia z Warszawy.

Widzowie zobaczą też monodram Warszawskiej Agencji Grami „Uwaga – złe psy” według tekstu Remigiusza Grzeli w wykonaniu Małgorzaty Rożniatowskiej i spektakl oparty ma motywach powieści Rujany Jeger „Darkroom” z Marią Seweryn w jednej z głównych ról. Aktorka zagra z zespołem Teatru Polonia z Warszawy.

W konkursie zmierzą się także m.in. przedstawienia Teatru Ósmego Dnia z Poznania („Teczki”) i Teatru Pieśń Kozła z Wrocławia („Lacrimosa”).

d11puq7

Na zakończenie przeglądu widzowie obejrzą finałowy spektakl w reżyserii Anny Augustynowicz według sztuki Williama Szekspira „Miarka za miarkę”, wystawiony przez Teatr Powszechny im. Zygmunta Huebnera z Warszawy.

Przez czas trwania Kontrapunktu co wieczór w Piwnicy Teatru Kana odbywać się będą dyskusje podsumowujące obejrzane spektakle. Wydarzeniom teatralnym towarzyszyć będą m.in. pokazy filmów krótkometrażowych i panele dyskusyjne. Przegląd zakończy się 22 kwietnia.

PTMF to jeden z najstarszych festiwali teatralnych w Polsce. Eksponuje najnowsze nurty i poszukiwania polskiego teatru, konfrontuje dokonania uznanych twórców z interesującymi eksperymentami początkujących artystów, prezentuje różnorodne języki teatralne. Przeglądowi towarzyszą wystawy, sympozja teatralne, happeningi, koncerty.

* Po raz pierwszy festiwal odbył się w 1966 r. jako I Szczeciński Tydzień Teatralny.* Przyjęta kilka lat temu nazwa Kontrapunkt oddaje charakter szczecińskich spotkań, zestawiających tradycyjne spektakle z przedstawieniami teatrów offowych.

d11puq7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d11puq7

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj