Trwa ładowanie...
fallaci
23-04-2010 13:33

Rusza proces Oriany Fallaci

Rusza proces Oriany FallaciŹródło: Inne
d151ywp
d151ywp

Przed sądem w Bergamo, na północy Włoch, rozpocznie się w dziś proces znanej pisarki i dziennikarki Oriany Fallaci , której zarzuca się obrazę islamu w jej książce Siła rozumu .

Zarzut ten postawił jej radykalny działacz muzułmański Adel Smith. Mieszkająca w Nowym Jorku 76-letnia Oriana Fallaci już wcześniej zapowiadała, że nie stawi się przed sądem.

Smith, który zasłynął wcześniej z protestów przeciwko obecności krzyża w szkole, do której chodzą jego dzieci oraz w szpitalu, gdzie leżała jego matka, za obraźliwe wobec islamu uznał osiemnaście sformułowań, zawartych w głośnej książce pisarki z 2004 roku. Za obrazę religii dozwolonej na terenie państwa włoskiego – a taki zarzut postawiono Fallacigrozi kara do dwóch lat więzienia.

d151ywp

W pamflecie Siła rozumu , kolejnym napisanym po zamachach w Ameryce 11 września 2001 roku, 5047Oriana Fallaci napisała między innymi, że „Europa coraz bardziej staje się prowincją i kolonią islamu”, który dokonuje materialnego i duchowego podboju Starego Kontynentu, przekształcając go w Eurabię.

Fallaci skrytykowała też Kościół katolicki za prowadzenie dialogu z muzułmanami. Na prawie 300 stronach wymieniła zbrodnie, jakich islam dopuścił się w ciągu wieków w Europie. Wyraziła też opinię, że nie ma dobrego i złego islamu.

Gdy w maju zeszłego roku sędzia z Bergamo, gdzie wydrukowano kontrowersyjną książkę, podjął decyzję o wytoczeniu procesu, Oriana Fallaci uznała, że jest to hańba i przestępstwo.

Oświadczyła też, że nie zamierza stawić się w sądzie.

d151ywp

– Nie zaszczycę ich swoją obecnością. Ten proces jest nie do przyjęcia, to niedopuszczalne i niewybaczalne – powiedziała pisarka w wywiadzie prasowym.

Oburzenia decyzją sędziego nie krył ówczesny minister sprawiedliwości Roberto Castelli. Całą sytuację określił jako próbę zdławienia wolności słowa i przekonań.

Autor pozwu – lider Związku Włoskich Muzułmanów Adel Smith – usiłował kiedyś podać do sądu papieża Jana Pawła II , dopatrując się obraźliwych treści w jego książce Przekroczyć próg nadziei. Prawdziwy skandal wywołał jednak przed kilkoma laty, gdy w telewizji nazwał Chrystusa „trupkiem na krzyżu”.

d151ywp

W ostatnich dniach włoskie media informowały o ogłoszonym w Polsce liście solidarności z Orianą Fallaci , podpisanym między innymi przez Lecha Wałęsę, księdza Adama Bonieckiego, Bronisława Geremka i Marię Janion .

Przytoczono fragmenty listu, w którym napisano: „ Oriana Fallaci w swojej pracy dziennikarskiej całe życie walczyła o swobodę wypowiedzi. Stając w obronie wolności słowa, chcemy wyrazić solidarność z Orianą Fallaci . Zdając sobie sprawę z kontrowersyjności głoszonych przez nią obecnie poglądów, protestujemy w związku z procesem, który tę wolność narusza”.

Oriana Fallaci to z najsłynniejszych dziennikarek świata. Jej wywiady z ważnymi postaciami epoki zwłaszcza w latach siedemdzisiątych i osiemdziesiątych XX w. przedrukowywała cała prasa światowa.

d151ywp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d151ywp