Blisko 170 wydarzeń artystycznych znalazło się w programie rozpoczynającego się w poniedziałek 17. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Malta w Poznaniu.
Różnorodność kierunków artystycznych wytyczanych przez Międzynarodowy Festiwal Teatralny Malta stanowi o sile projektu i buduje jego tożsamość. Przestrzenią festiwalu jest zarówno teatr, jak i muzyka, taniec, performance, film. Malta to także kreślenie nowej, artystycznej mapy miasta – odkrywanie nietypowych miejsc dla „dziania się” sztuki.
Francuski Komplex Kapharnaum oswoi w tym roku dla widzów starą poznańską zajezdnię przy ulicy Gajowej. Grupa zaprezentuje tam intermedialne widowisko, wpisujące się w reprezentatywny dla teatru francuskiego nurt reality-theatre.
Niekwestionowaną gwiazdą tegorocznej edycji będzie Pippo Delbono – włoski reżyser pracujący z ludźmi upośledzonymi psychicznie i fizycznie. Jego niezwykle mądre i wyrafinowane estetycznie przedstawienia kwestionują kanoniczne myślenie o pięknie, oswajają inność.
Gościem specjalnym zaproszonym w ramach nurtu Nowy Taniec na Malcie będzie Yvonne Rainer – amerykańska choreografka i reżyserka filmowa, ikona postmodern dance, artystka podejmująca w swojej twórczości m.in. tematy z zakresu gender studies.
Malta nie stroni od prowokacji – kolektyw Generik Vapeur, jeden z czołowych zespołów francuskiego ruchu Art de Rue (Sztuka Ulicy) – zaprosi widzów do ulicznej akcji, stanowiącej refleksję nad mechanizmami polityki.
16 lipca w ramach Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Malta w Poznaniu wystąpi wybitna irlandzka wokalistka, autorka tekstów i kompozytorka Sinéad O'Connor.
Malta to też muzyka; to tutaj przecież odbyły się legendarne koncerty Gorana Bregovica czy Buena Vista Social Club. Tegoroczny program zasadza się przede wszystkim na współczesnej reinterpretacji muzyki etnicznej. Podczas Malty wystąpi malijska grupa artystów Toumani Diabate’s & Symmetric Orchestra, BEIRUT z Nowego Meksyku i rodzima grupa Dikanda.
Na szczególną uwagę zasługuje koncert Tony’ego Gatlifa – potomka algierskich Romów, wybitnego reżysera i kompozytora. Szalona mieszanka tradycji z nowoczesnością – cygańskie melodie, arabski rap, francuska elektronika i transowa muzyka suficka – stanowią o sile i oryginalności tego twórcy. W ramach festiwalu zaprezentowane zostaną także jego filmy.
Nurt filmowy to zresztą nie tylko Tony Gatlif, ale także Ariane Mnouchkine (przegląd jej filmów zostanie zaprezentowany w ramach Malty po raz pierwszy w Polsce) – kultowa artystka francuska, współzałożycielka paryskiego Théâtre du Soleil, reżyserka teatralna i filmowa, której sztuka stanowi niezwykle silny komentarz do rzeczywistości społecznej.
W czasie festiwalu odbędzie się też polska premiera filmu Martina Scorsese pt. „Feel like going home”.