Trwa ładowanie...

Rusza Jesienny Salon Literatury Polskiej we Frankfurcie

Rusza Jesienny Salon Literatury Polskiej we FrankfurcieŹródło: Inne
d15bpo6
d15bpo6

W czwartek rozpoczyna się Jesienny Salon Literatury Polskiej we Frankfurcie nad Odrą. Przedsięwzięcie ma na celu promocję literatury i kultury polskiej po drugiej stronie Odry. Twórcą i gospodynią Salonu jest znana tłumaczka polskiej literatury w Niemczech Karin Wolff.

– Tym razem trzy wieczory Salonu przebiegać będą pod hasłem „Po sezonie (2)”. Karin Wolff nawiązuje bowiem do źródeł swojej inicjatywy sprzed laty siedmiu lat. Wtedy na Międzynarodowych Targach Książki we Frankfurcie nad Menem - Polska była głównym gospodarzem tej prestiżowej prezentacji literatury na świecie. Tam również zrodziła się idea organizacji prezentacji polskiego dorobku literackiego nad Odrą – powiedział gorzowski regionalista Leszek Bończuk.

Salon „Nachsaison 2007” (Jesienny Salon) jest podsumowaniem wszystkich poprzednich.

Pierwsze spotkanie z polską literaturą odbędzie się w czwartek (4 października) we frankfurckim Domu Sztuki. Poświęcone będzie Jerzemu Ficowskiemu - poecie, prozaikowi, eseiście, tłumaczowi. Ficowski w czasie wspólnych wędrówek z Cyganami (1949) odkrył talent Bronisławy Wajs - Papuszy - najwybitniejszej poetki tej grupy etnicznej.

d15bpo6

Ficowski był jednak przede wszystkim biografem Brunona Schulza i promotorem jego twórczości. Podczas wieczoru, który poprowadzi Wolff zostanie zaprezentowana poezja i proza Ficowskiego i przekłady wierszy Papuszy.

8 listopada w Muzeum Viadrina będzie okazją do spotkania się z Alfredą Markowską. Nazywana babcią Noncią Cyganka jest w czasie II Wojny Światowej uratowała przed zagładą z rąk nazistów ok. 50 cygańskich i żydowskich dzieci. Za to bohaterstwo została odznaczona Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Na koniec tegorocznego Salonu - 6 grudnia - nie zabraknie akcentów związanych z atmosferą Świąt Bożego Narodzenia. Karin Wolff przedstawi wiersze ks. Jana Twardowskiego , które przed laty jako pierwsza przełożyła na język niemiecki. Wolff przez wiele lat przyjaźniła się z ks. Twardowskim .

Karin Wolff ma imponujący dorobek translatorski. Wśród 80 tytułów są m.in. przekłady Czesława Miłosza , Wisławy Szymborskiej , Władysława Szpilmana , Tadeusza Różewicza i ks. Jana Twardowskiego .

d15bpo6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d15bpo6