Trwa ładowanie...
d37q5yw

Rusza Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie

d37q5yw
d37q5yw

Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie (Świętokrzyskie) w środę otworzy swoje podwoje dla zwiedzających. Celem instytucji jest zachęcanie dzieci do czytania książek i do czerpania mądrości z bajek.

Dyrektor instytucji Magdalena Janiak-Jaskółowska podkreśliła, że Centrum nie jest parkiem rozrywki ani disneylandem. Jego misją jest pokazanie świata bajki w ten sposób, by dzieci po powrocie do domu sięgały po książki.

- Nie mamy karuzeli ani zjeżdżalni. Chcemy, aby dzieci bawiły się u nas mądrze i rozwijały, a nie tylko wyszumiały. Stąd wynika wyjątkowość tego miejsca - oznajmiła.

Według niej, drugiego takiego miejsca nie ma ani w Polsce, ani w Europie.
- Może najbardziej podobny jest Park Astrid Lindgren w Vimmerby w Szwecji, który jest miejscem bardzo edukacyjnym. Największą inspiracją dla twórców Centrum były bajki i baśnie. Dlatego dzieci siedzieć będą w fotelach w kształcie konwalii, czołgać się przez tunel w drzewie, wchodzić w mysią dziurę. Przy wejściu dostaną mapę, a wędrować będą w butach krasnoludków - powiedziała.

Zwiedzanie Centrum potrwa dwie godziny i odbywać się będzie w towarzystwie przewodnika – postaci bajkowej. Według dyrektor, podróż po świecie bajek i baśni europejskich będzie warsztatem kreatywności i ma uruchamiać wyobraźnię. Dzieci będą rozwiązywać zagadki, uczestniczyć w zabawach ruchowych, oglądać klasykę polskiej animacji. Ekspozycja jest multimedialna i interaktywna.

d37q5yw

W Europejskim Centrum Bajki jest sala kinowa, teatralna, biblioteka, księgarnia i czytelnia. Są miejsca na wystawy i warsztaty oraz poczekalnia, w której dzieci nie będą się nudziły. W placówce organizowane będą warsztaty np. komiksu czy animacji. W sezonie dzieci będą mogły korzystać ze specjalnie zaaranżowanego ogrodu otaczającego budynek. Nad stawem powstał amfiteatr.

Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka jest samorządową instytucją kultury, powołaną w 2005 roku przez gminę Pacanów i samorząd województwa świętokrzyskiego w celu realizacji idei przekształcenia Pacanowa w Europejską Stolicę Bajek. Autorem tego pomysłu jest minister kultury w latach 2002 - 2005 Waldemar Dąbrowski. Pierwszym działaniem Centrum był Festiwal Kultury Dziecięcej, który po raz pierwszy odbył się w 2003 roku.

Budowę dziecięcego domu kultury - nowoczesnej siedziby Centrum - rozpoczęto w marcu 2008 roku. Cała inwestycja kosztowało 29,5 mln zł. Była współfinansowana ze środków Mechanizmów Finansowych Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, samorządu województwa świętokrzyskiego oraz gminy Pacanów.

W tym roku odbędzie się szereg imprez związanych z otwarciem Centrum. Uroczystość zakończenia inwestycji budowy odbędzie się 4 marca, a patronat nad nią objął przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek. W kwietniu bajkowe postacie promujące Pacanów pojawią się w pociągach oraz w dużych miastach w Polsce. 1 maja odbędzie się Zjazd Postaci Bajkowych, a 2 maja – Dziecięce Spotkania z Komiksem, których tematem przewodnim będzie twórczość Szarloty Pawel . Od 11 do 13 czerwca odbywać się będzie 8. Festiwal Kultury Dziecięcej połączony z obchodami 77. urodzin Koziołka Matołka.

d37q5yw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d37q5yw

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj