Trwa ładowanie...

Rusza budowa Europejskiego Centrum Bajki

Rusza budowa Europejskiego Centrum BajkiŹródło: Inne
dgqx1oz
dgqx1oz

Budowa Europejskiego Centrum Bajki (ECB) w Pacanowie (Świętokrzyskie) ma się rozpocząć w połowie marca. Zgodnie z podpisaną w czwartek umową, obiekt, którego kosztorys opiewa na ponad 20 mln zł, zostanie przekazany inwestorowi przez wykonawcę za półtora roku.

Inwestycję sfinansuje fundusz norweski, budżet państwa, regionu i gminy Pacanów.

Europejskie Centrum Bajki ma uczyć przez zabawę. Projekt zakłada zbudowanie w Pacanowie placówki dla dzieci, składającej się z: muzeum, bibliotekę z czytelnią, salę kinową i teatralną, pracownie-warsztaty, księgarnię, sklep z pamiątkami i kawiarnię. W otoczeniu budynku ma powstać ogród ekologiczny, kuźnia przypominająca sławnych kowali z bajki Przygody Koziołka Matołka i amfiteatr nad stawem.

dgqx1oz

W realizację projektu ECB kwotę 10,3 mln zł (prawie 50 proc. ogólnych kosztów przedsięwzięcia) zainwestuje Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweski Mechanizm Finansowy. 2 mln zł wyłożyła gmina Pacanów, 5,4 mln zł - budżet województwa, a 3,5 mln zł resort kultury i dziedzictwa narodowego.

Szef firmy Eiffage Budownictwo Mitex Andrzej Witkowski powiedział dziennikarzom, że przypominająca baby z piasku niepowtarzalna architektura ECB i zastosowanie nowoczesnych technologii budowlanych, będzie stanowić wielkie wyzwanie inżynierskie dla wykonawców obiektu.

Dyrektor ECB Magdalena Janiak-Jaskółowska zapowiedziała przygotowanie wielkiej kampanii promocyjnej budowanej placówki. Ma ona stanowić skojarzoną z propozycjami innych regionalnych instytucji kultury ofertę turystyczną adresowaną do rodzin.

Koziołka Matołka - podróżnika szukającego Pacanowa - powołali do życia w 1933 roku pisarz Kornel Makuszyński i rysownik Marian Walentynowicz . Koziołek - mądra głowa i miłe zwierzę ubrane w krótkie, czerwone spodenki - stał się symbolem Festiwalu Kultury Dziecięcej w Pacanowie.

dgqx1oz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dgqx1oz