Trwa ładowanie...

Rusza biblioteka podwórkowa

Rusza biblioteka podwórkowaŹródło: Inne
d1ef7ju
d1ef7ju

W ramach pilotażowego projektu Międzynarodowego Ruchu ATD Czwarty Świat w piątek w Kielcach rozpoczną się zajęcia biblioteki podwórkowej. Wolontariusze będą czytać książki dzieciom pochodzącym ze środowisk zagrożonych wykluczeniem.

Anna Śleźnik z ATD powiedziała PAP, że w działania pierwszej w Kielcach biblioteki podwórkowej zaangażowało się 15 wolontariuszy. Projekt realizowany jest we współpracy z MOPR, organizacjami pozarządowymi, świetlicami środowiskowymi 4 Kąty. Zajęcia odbywać się będą co tydzień przez trzy miesiące.

Pierre Klein z ATD poinformował PAP, że w ramach pilotażu w Polsce działają już cztery biblioteki - dwie w Warszawie i dwie w mniejszych miejscowościach - a wkrótce dołączą w Kielcach i w Sadkach. Na pierwsze zajęcia w Warszawie przyszło do jednej biblioteki 15, a do drugiej 25 dzieci, a to - jego zdaniem - dużo.

Rozmówcy PAP zapowiedzieli, że jeśli projekt pilotażowy się powiedzie i będą chętni wolontariusze, powstaną kolejne biblioteki.

Patronat nad projektem objęła Fundacja ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom.

d1ef7ju

Klein dodał, że pierwsze biblioteki podwórkowe narodziły się 40 lat temu we Francji. Obecnie działają one w 30 krajach świata. W zorganizowanym w marcu szkoleniu dla wolontariuszy o swoich doświadczeniach opowiadali Polakom wolontariusze z kilku krajów, m. in. z Francji i Gwatemali.

Biblioteka podwórkowa odbywa się raz w tygodniu w pobliżu miejsca zamieszkania dzieci i ich rodzin np. na chodniku, na stopniach klatki schodowej, w ustronnych miejscu na podwórku. Grupa wolontariuszy spędza z dziećmi 2-3 godziny na wspólnym czytaniu książek oraz na innych zajęciach związanych z lekturą - rysowaniu czy teatrzyku lalkowym.

Według ATD biblioteka podwórkowa umożliwia dzieciom oraz rodzinom zagrożonym wykluczeniem społecznym uzyskanie większego dostępu do dóbr nauki i kultury, daje szansę na czerpanie radości z nauki oraz zachęcają do odkrywania i dzielenia się swoimi talentami. Jednym z celów biblioteki podwórkowej jest ułatwienie dzieciom dołączenia się do bibliotek miejskich, klubów sportowych, informatycznych, teatrów, szkół, aby mogły w pełni korzystać z istniejącej oferty zajęć.

Międzynarodowy Ruch ATD Czwarty Świat powstał w 1957 roku we Francji z inicjatywy ojca Józefa Wrzesińskiego, syna polskiego emigranta i Hiszpanki, który wychował się w wielkiej nędzy, a potem pracował z ludźmi ulicy. ATD stawia sobie za cel walkę z nędzą i wykluczeniem społecznym.

d1ef7ju
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ef7ju

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj