Trwa ładowanie...
szekspir
23-04-2010 13:24

Ruiny teatru szekspirowskiego

Ruiny teatru szekspirowskiegoŹródło: Inne
d4h9i3u
d4h9i3u

Pozostałości XVII wiecznego teatru szekspirowskiego odkryli archeolodzy w Gdańsku. Obiekt pierwszego teatru publicznego w Polsce w tym samym miejscu chce zrekonstruować Fundacja Theatrum Gedanense.

Prezes fundacji prof. Jerzy Limon poinformował, że zachowane pozostałości to m.in. bale konstrukcyjne o przekroju ok. 50 cm oraz rów odwadniający stosowany wyłącznie dla dużych budynków.

Dzięki znalezisku można odtworzyć dokładne położenie budynku i jego wielkość. Dotychczas fundacja dysponowała jedną ryciną teatru i planami podobnego obiektu z Londynu.

Budynek zbudowano ok. 1610 r. m.in. dzięki aktorom angielskim, którzy począwszy od r. 1600 przez 50 lat przybywali do Gdańska. Na deskach teatru, który był równocześnie szkołą szermierczą, wystawiano m.in. sztuki Williama Szekspira, kiedy pisarz jeszcze żył. Teatr działał przez mniej więcej dwa stulecia.

Fundacja Theatrum Gedanense, która chce zrekonstruować teatr elżbietański, powstała w 1990 r. Jej patronem jest Karol, książę Walii.

d4h9i3u
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4h9i3u

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj