Trwa ładowanie...
litwa
23-04-2010 13:39

Rozwiązanie problemu polskiej pisowni coraz bliżej

Rozwiązanie problemu polskiej pisowni coraz bliżejŹródło: Inne
d1q86yp
d1q86yp

Litwa zapowiada rozwiązanie problemu pisowni polskich nazwisk. Rząd w Wilnie wstępnie zaakceptował przepisy, które przewidują, by imiona i nazwiska w dokumentach były pisane nie tylko po litewsku, lecz również po polsku.

Autorzy projektu wyjaśniają, że chodzi o to, by pisownia nazwiska była jak najbardziej zbliżona do oryginału. W praktyce oznacza to, że będą używane również znaki diakrytyczne. W języku polskim jest 9 liter tworzonych przez te znaki, są to między innymi ą, ć, ń czy ó. Wiceminister Spraw Zagranicznych, Zigmantas Pawilionis, powiedział, że sztuczne zlitewszczanie polskich nazwisk zachowało się jeszcze z czasów radzieckich. Podkreślił, że nadszedł najwyższy czas, by skończyć z tym zwyczajem.

O prawo do pisowni nazwisk w wersji oryginalnej w oficjalnych dokumentach Polacy na Litwie zabiegają od kilkunastu lat. Takie prawo zapisane jest też w traktacie między oboma krajami o współpracy i dobrosąsiedzkich stosunkach.

d1q86yp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1q86yp

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj