Trwa ładowanie...

Rozstrzygnięto plebiscyt Śląski Wawrzyn Literacki 2008

Rozstrzygnięto plebiscyt Śląski Wawrzyn Literacki 2008Źródło: Inne
d3ue7ol
d3ue7ol

_ Balzakiana_ Jacka Dehnela zwyciężyła w plebiscycie czytelników Biblioteki Śląskiej w Katowicach na Książkę Roku 2008. Internauci wyróżnili książkę pt. _ Ryszard Kapuściński. Biografia pisarza_ Beaty Nowackiej i Zygmunta Ziątka .

Laureaci odbiorą statuetki Śląskiego Wawrzynu Literackiego podczas uroczystości, która odbędzie się w październiku.

O rozstrzygnięciu plebiscytu poinformowała w piątek PAP Aneta Satława z Działu Promocji Biblioteki Śląskiej. "W tym roku po raz pierwszy zdecydowaliśmy się przyznać dwie statuetki. W ten sposób chcemy też uhonorować także wybór internautów" - powiedziała.

W głosowaniu tradycyjnym _ Balzakiana_ zdobyła prawie 42 proc. głosów i pokonała biografię Kapuścińskiego. Książka Beaty Nowackiej i Zygmunta Ziątka zwyciężyła z kolei w głosowaniu internetowym, uzyskując ponad połowę głosów.

d3ue7ol

Na zwycięską prozę Dehnela składają się cztery minipowieści, zainspirowane twórczością Honoriusza Balzaca. W książce są liczne aluzje i cytaty z tego słynnego francuskiego XIX-wiecznego powieściopisarza. Głównym tematem powieści są ludzkie tęsknoty i żądze, tłem zaś zmieniająca się Polska.

Beata Nowacka i Zygmunt Ziątek to literaturoznawcy od lat zajmujących się twórczością Ryszarda Kapuścińskiego. Ich książka opisuje nie tylko działalność literacką jednego z najwybitniejszych reportażystów XX wieku, ale też jest próba naszkicowania losów pisarza.

Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się w październiku w Bibliotece Śląskiej w Katowicach.

d3ue7ol

Książki nominują wybitni humaniści - krytycy, badacze i znawcy współczesnej literatury, a zwycięzcę wybierają w głosowaniu czytelnicy biblioteki.

Biblioteka Śląska jest największą i najstarszą w regionie oraz jedną z największych w Polsce. Z jej zbiorów - ok. 2 mln woluminów - korzysta ok. 130 tys. czytelników.

d3ue7ol
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ue7ol