Trwa ładowanie...

Rozstrzygnięto Konkurs Prozatorski im. Bolesława Prusa

Rozstrzygnięto Konkurs Prozatorski im. Bolesława PrusaŹródło: Inne
d44to7r
d44to7r

Książka pt. Akt oskarżenia autorstwa Bohdana Królikowskiego została uznana za najlepszą w Konkursie Prozatorskim im. Bolesława Prusa organizowanym przez lubelski oddział Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Wyniki konkursu ogłoszono w środę na Zamku Lubelskim w Lublinie. Autor Aktu oskarżenia otrzymał pamiątkowy dyplom oraz nagrodę pieniężną - 10 tys. zł - ufundowaną przez Urząd Miasta w Lublinie.

Akt oskarżenia - książka wydana przez Wydawnictwo KUL w 2007 r. - to zbiór trzech opowiadań, których bohaterami są dwaj oficerowie i podoficer pułku ułanów krechowieckich.

W laudacji na cześć autora - który świętował również 50-lecie pracy twórczej - prof. Józef Fert z KUL powiedział m.in., że Akt oskarżenia Królikowskiego wyróżnia kondensacja przekazu.

d44to7r

Prof. Fert podkreślił, że autor zmusza nas do poważnego traktowania zbiorowej historii ukazując losy ludzi uwikłanych w historię XX wieku, w historię Polski.
- Bohdan Królikowski z uporem i pasją rozdrapuje narodowe rany, by nie zarosły podłością niepamięci - powiedział prof. Fert.

Królikowski , ur. w 1934 r. w Wilnie, prozaik i historyk wojskowości, jest autorem wielu powieści historycznych, m.in. poświęconych historii i tradycji ułanów, tradycji sarmackiej i staropolskiej. Publikował m.in w „Tygodniku Powszechnym”, „Więzi” i „Polsce Zbrojnej”.

Lubelski oddział Stowarzyszenia Pisarzy Polskich (SPP) organizuje konkurs literacki co dwa lata. Nagrody przyznawane są na przemian za prozę i za poezję.

Na konkurs prozatorski za lata 2007-2008 nadesłano w sumie 37 pozycji książkowych. Oceniało je jury w składzie prof. Stefan Sawicki (KUL), prof. Jerzy Święch (UMCS) i prezes lubelskiego oddziału SPP Bernard Nowak.

d44to7r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d44to7r

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj