Trwa ładowanie...
2 marca 2011, 11:16

Rozstrzygnięto konkurs na pamiętniki górniczych wdów i sierot

Przykłady bezinteresownej pomocy i współczucia, ale też rażących błędów i braku zrozumienia znalazły się w pamiętnikach członków rodzin ofiar wypadków w kopalniach.

Rozstrzygnięto konkurs na pamiętniki górniczych wdów i sierotŹródło: Materiały prasowe
d1nbmm4
d1nbmm4

Przykłady bezinteresownej pomocy i współczucia, ale też rażących błędów i braku zrozumienia znalazły się w pamiętnikach członków rodzin ofiar wypadków w kopalniach. W Katowicach rozstrzygnięto konkurs na wspomnienia, związane z górniczymi tragediami.

Organizatorzy konkursu chcą, by pamiętniki wdów i sierot po górnikach były nie tylko przejmującą lekturą, ukazującą ludzki ból i osamotnienie po stracie najbliższych, ale także by stały się praktyczną wskazówką dla kopalń i instytucji pomocowych, jak skutecznie i taktownie działać w podobnych sytuacjach i jakich błędów unikać.

"Przywołując tym konkursem wspomnienia o tragicznych, traumatycznych zdarzeniach, dążymy przede wszystkim do wyciągnięcia wniosków i sformułowania takich sugestii, które w przyszłości pomogą wyeliminować z praktyki społecznej niewłaściwe zachowania różnych ogniw infrastruktury wsparcia" - wyjaśnił dr Konrad Tausz z Głównego Instytutu Górnictwa (GIG) w Katowicach, który był współorganizatorem konkursu.

Nadesłane na konkurs pamiętniki są teraz przedmiotem analizy socjologicznej, która - wraz ze stosownymi wnioskami - zostanie opublikowana wraz z materiałem literackim w formie książki. Wnioski ze wspomnień górniczych wdów i sierot będą również kanwą warsztatów poświęconych społecznej odpowiedzialności biznesu w środowisku górniczym. Wezmą w nich udział przedstawiciele kopalń, związków zawodowych i organizacji pozarządowych. Warsztaty zaplanowano na przełom maja i czerwca, podobnie jak publikację pamiętników.

d1nbmm4

Na konkurs nadesłano blisko 60 prac, z których - z powodów formalnych - oceniano 56. Ponad 20 z nich przeszło do drugiego etapu. Ostatecznie jurorzy nagrodzili 10 prac, których autorami są przede wszystkim wdowy lub dzieci górników. Laureatami zostali Lucyna Bekier, Małgorzata Brokos, Zdzisława Holona, Dawid Kubiak, Anna Niczyporuk, Krzysztof Niemczyk, Patrycja Partyka, Teresa Sewina, Przemysław Wardęga i Adrian Włodarczyk. Każdy z nich otrzyma 5 tys. zł.

"Pamiętniki pokazują z jak traumatycznym doświadczeniem zetknęły się te rodziny i z jak trudną sytuacją przyszło im się zmierzyć. Wszystkie prace są bardzo osobiste i głęboko dotykają najważniejszych problemów rodzin zmarłych górników, takich jak poczucie samotności, obawa jutra, ale też walka z codziennością" - oceniła koordynująca projekt Sylwia Jarosławska-Sobór z GIG.

Przewodniczący komisji konkursowej, prof. Wojciech Świątkiewicz z Uniwersytetu Śląskiego, podkreślił, że konkurs był wyjątkowym wydarzeniem w aspekcie socjologicznym, a nadesłany materiał pamiętnikarski to bogate źródło wiedzy o rodzinie górniczej i społeczeństwie. Jego krytyczna analiza i wdrożenie wniosków do codziennej praktyki mają pomóc także w poprawie wizerunku górnictwa.

Dla dr. Tausza najistotniejsze będzie teraz przełożenie płynącej z pamiętników lekcji na praktyczne działania. Jak mówi, dotyczy to przede wszystkim kopalni, której przedstawiciele są zwykle pierwszym kontaktem dla rodzin poszkodowanych górników. *Błędy popełnione w pierwszych kontaktach z rodzinami często mają daleko idące konsekwencje. Inny problem to nie zawsze harmonijna współpraca i koordynacja działań różnych instytucji. *

d1nbmm4

"Materiał zawarty w pamiętnikach powinien pomóc w przeglądzie różnych stosowanych w kopalniach praktyk i posłużyć do wyeliminowania tych złych. Jego adresatami są zarówno dozór i kierownictwo kopalni, jak i np. związki zawodowe. W górnictwie mówi się: słabe oberwij, mocne obuduj. Tak trzeba i w tym przypadku - dobre przykłady umacniać i upowszechniać, złe eliminować" - powiedział PAP dr Tausz.

Konkurs literacki pod nazwą "Moje życie po wypadku" zorganizowały wspólnie: Związek Zawodowych Ratowników Górniczych w Polsce, Główny Instytut Górnictwa oraz pomagająca rodzinom ofiar i poszkodowanych Fundacja Rodzin Górniczych. Była to część dofinansowanego z unijnych środków projektu "Bezpieczna praca - bezpieczna rodzina. Promocja Społecznej Odpowiedzialności Przedsiębiorstw w aspekcie bezpieczeństwa i higieny pracy".

Z szacunków nadzoru górniczego wynika, że w ciągu minionych niespełna 30 lat w kopalniach węgla kamiennego zginęło ponad 1,5 tys. górników. Rodzinami zmarłych górników opiekuje się powołana w drugiej połowie lat 90. Fundacja Rodzin Górniczych, która m.in. wypłaca stypendia dla uczących się dzieci i młodzieży. Liczbę wdów i sierot po górnikach szacuje się na ponad 4,5 tys.

d1nbmm4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1nbmm4

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj