Sześć książek w wersji audio otrzymało nagrody w rozstrzygniętej w poniedziałek pierwszej edycji konkursu na Książkę Audio Roku.
Książki przeznaczone do słuchania to jeden z najszybciej rozwijających się sektorów rynku wydawniczego w Polsce. Łukasz Gołębiewski, prezes Biblioteki Analiz, jednego z organizatorów konkursu, przypomniał, że w ciągu ostatnich dwu lat ich sprzedaż wzrosła aż 10-krotnie. Regularnie powiększa się też oferta polskich audiobooków - w 2006 roku na rynku było ich 120, w 2007 - 400, a w 2008 roku klienci mogli już wybierać spomiędzy 1100 tytułów.
- Za stałym zwiększaniem się asortymentu nie zawsze podąża jakość tych wydawnictw. Niekiedy natknąć się można na podręcznikowe błędy, takie jak powtórzenia, błędy lektora w wymowie obcych nazwisk, słów obcego pochodzenia. Stąd idea konkursu - chcemy wskazać te audiobooki, które są najlepsze, najstaranniej przygotowane - dodał Gołębiewski.
W kategorii dla dzieci i młodzieży nagrodę otrzymała Księga dżungli Rudyarda Kiplinga (lektorzy: Adam Hutyra i Marcin Nowakowski, wydawnictwo Promatek Audio), spośród kryminałów i sensacji uznanie jury zyskał Zły Leopolda Tyrmanda w interpretacji Marka Kondrata (Agora SA).
W kategorii literatura faktu i reportaże nagrodzono nagranie książki Astor Piazzolla. Moja historia czytanej przez Waldemara Malickiego (Polskie Wydawnictwo Muzyczne SA), a w kategorii literatura piękna - Folwark zwierzęcy George'a Orwella (wydawnictwo Muza, czyta Tadeusz Sznuk). Wśród poradników wygrało nagranie Praktyczne metody osiągania sukcesu (Audioclub SP, Bellona, lektor: Jan Wilkans).
Przyznano też nagrodę za oprawę graficzna okładki audiobooka - zdobyło je nagranie książki Imperium. Postscriptum Ryszarda Kapuścińskiego (Agora SA).
Gołębiewski powiedział, że przełomem na rynku audiobooków było pojawienie się technologii mp3. Pozwala ona na zaoszczędzenie miejsca i kosztów. Przed kilku laty polskie audiobooki sprzedawane na płytach CD były dość drogie - kosztowały około 80 zł. Obecnie nagrania mp3 można kupić już za 20-30 zł, także przez internet.
Była to pierwsza edycja konkursu, który odbywać się będzie co roku. Jury wybierało spośród 116 tytułów zgłoszonych przez 23 wydawców. Audiobooki oceniało jury w składzie: Jolanta Fajkowska, Andrzej Krusiewicz, Agnieszka Rogińska, Janusz Kukuła. Organizatorami konkursu są firma Nexto.pl zajmująca się dystrybucją audiobooków oraz Biblioteka Analiz.