Trwa ładowanie...

Rozstrzygnięto konkurs na esej o ulubionym wierszu

Rozstrzygnięto konkurs na esej o ulubionym wierszuŹródło: Jupiter Images
d4gpnw4
d4gpnw4

Pierwsza edycja ogólnopolskiego konkursu na najciekawszy esej o ulubionym wierszu została rozstrzygnięta we wtorek w Warszawie. Wyłoniono pięciu laureatów, którym wręczono dyplomy; zostali oni także bohaterami filmów, które pokazano w stołecznym kinie Kultura.

Ogólnopolski konkurs powstał na kanwie międzynarodowego programu "Poezja łączy ludzi - mój ulubiony wiersz" belgijsko-francuskiej Fundacji Evens, który promuje poezję i jej miłośników. Autorką programu oraz konkursu w Polsce jest reżyser Ewa Zadrzyńska. "Poezja łączy ludzi - Mój ulubiony wiersz" to także tytuł programu o ludziach kochających poezję, nadawanego przez TVP2; to pięciominutowe filmy prezentujące sylwetki Polaków zafascynowanych poezją zarówno krajową, jak i zagraniczną.

Jury pod przewodnictwem Adama Zagajewskiego nagrodziło eseje o ulubionym wierszu pięciu uczniów w wieku lat od 12 do 20. Nagroda to udział w pięciominutowych filmach, których premiera odbywa się dzisiaj - tłumaczyła Zadrzyńska, autorka filmów.

Obecna podczas wtorkowego finału konkursu minister edukacji narodowej Katarzyna Hall podkreśliła, że cenna jest każda inicjatywa, która "uwrażliwia na poezję". Akcja "Poezja łączy ludzi..." jest najlepszym tego przykładem - jest próbą pokazania wewnętrznego przeżycia, tego że są jakieś szczególne powody, dla których utwór poetycki jest nam szczególnie bliski - mówiła Hall.

Jedną z laureatek konkursu została 17-letnia Katarzyna Aleksandrowicz z Grudziądza, uczennica LO im. Jana Sobieskiego, która napisała esej o swoim ulubionym wierszu: Płonąca żyrafa Stanisława Grochowiaka . Praca ta uznana została przez jury konkursu za najciekawszy tekst pod względem "refleksji filozoficznej nad poezją".

d4gpnw4

12-letnia Julka Baranowska ze Szkoły Podstawowej nr 12 w Elblągu na temat swego eseju wybrała wiersz Modlitwa konia z transportu Barbary Borzykowskiej . Praca nagrodzona została za "wrażliwość na okrucieństwo". 20-latek z Pabianic - Krzysztof Korn, uczeń Technikum Mechatronicznego, napisał o wierszu Potęga smaku Zbigniewa Herberta . Jego praca została doceniona za czytanie wiersza w kontekście współczesnej kultury masowej. 13-latka, Maria Łuczak z Torunia, uczennica gimnazjum nr 24, napisała pracę na temat wiersza Ucięli mi ręce Nikosa Chadzinikolau . Praca nagrodzona została za "kulturowe otwarcie i ujmującą szczerość w przedstawianiu własnych dylematów". Kolejna 13-latka, Magdalena Podlaszewska z Kwidzynia, tematem swej pracy uczyniła wiersz Książki Osipa Mandelsztama . Jury nagrodziło jej pracę za "oryginalny wybór wiersza i osobistą historię związaną z tym wierszem".

Zgromadzona w kinie Kultura publiczność obejrzała kilkuminutowe portrety filmowe osób, które prezentując swój ulubiony wiersz opowiadają o nim w kontekście swojego życia.

Na zorganizowany, pod honorowym patronatem minister Katarzyny Hall oraz ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego konkurs, napłynęło 356 prac ze 129 różnych szkół i miejsc z całej Polski. Przeważały prace 16-17-latków, ale zdarzali się także uczestnicy dziewięcio- czy dziesięcioletni. Największą popularnością cieszyły się wiersze polskich poetów: Wisławy Szymborskiej , Jana Twardowskiego , Czesława Miłosza , Juliana Tuwima i Zbigniewa Herberta . Napłynęły jednak także prace dotyczące wierszy poetów obcojęzycznych m.in. Emily Dickinson czy Bułata Okudżawy .

W konkursie mogli wziąć udział uczniowie wszystkich szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadagimnazjalnych z całej Polski. Jury obradowało w składzie: Adam Zagajewski , Janusz Głowacki , Maria Kotowska, Jacek Mierosławski, Ewa Zadrzyńska.

d4gpnw4

Do tej pory w ramach międzynarodowego programu "Poezja łączy ludzi - mój ulubiony wiersz" powstało 48 filmowych portretów. Najmłodszy bohater ma sześć lat, a najstarszy - 94. Pochodzą z 38 miejscowości. Reprezentują najróżniejsze zawody. Założeniem programu jest stworzenie galerii atrakcyjnych bohaterów, z którymi widzowie chcieliby się identyfikować i zarazić się ich miłością do poezji.

Sponsorem programu jest założona przez biznesmena polskiego pochodzenia Georgesa Evensa Fundacja Kulturalna - Evens Foundation, działająca od 1996 roku w Belgii i Francji.

d4gpnw4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4gpnw4