Trwa ładowanie...
d29coz4
historia
23 kwietnia 2010, 13:56

Rozstrzelana dywizja

d29coz4
d29coz4

Dzięki odkryciu dawno zaginionego dziennika stało się możliwe wznowienie śledztwa w sprawie zbrodni, które zainspirowały książkę Louisa de Berniere’a Mandolina kapitana Corellego.

Ojciec Luigi Ghilardini, włoski kapelan wojskowy, podczas wojny prowadził dziennik, który zaginął na wiele lat. Zapisał w nim, że dwóch wziętych do niewoli niemieckich żołnierzy przechwalało się później swym udziałem w masakrze na greckiej wyspie Kefalonii. „Chwalili się, że rozstrzelali 170 bezbronnych żołnierzy, którzy przedtem się poddali”. Dziennik został ostatnio odnaleziony w archiwach włoskiej armii w Rzymie.

Znaleźli go prokuratorzy badający pogłoski, że w masakrze włoskich żołnierzy brał udział niemiecki porucznik Otmar Mühlhauser. Gdy w lipcu ub.r. zmarł w wieku 88 lat w swym domu w Monachium, śledztwo w jego sprawie umorzono. Włoska wojskowa ekipa dochodzeniowa skontaktowała się z policją w Niemczech, która ustaliła, że tych dwóch żołnierzy, dziś 86-letnich, wciąż żyje. – Rozpoczęliśmy nowe dochodzenie i staramy się sprawdzić ich rolę w masakrze na Kefalonii – mówi Antonino Intelisano, główny prokurator wojskowy w Rzymie.

Dowodów było za mało

Odnalezienie dziennika rozbudziło we Włoszech nadzieje, że wreszcie odda się sprawiedliwość sześciu tysiącom włoskich oficerów i żołnierzy wymordowanych przez oddziały niemieckie we wrześniu 1943 roku. Obu byłych żołnierzy Wehrmachtu, w czasie masakry 19-letnich, już wcześniej przesłuchiwano, ale zeznali, że nie odegrali w niej żadnej roli. W sprawie zarzutów co do ich uczestnictwa w masakrze włoskich żołnierzy jako pierwsi prowadzili śledztwo Włosi pod koniec lat 50., a w latach 60. zajęła się tą sprawą niemiecka policja.

Nick Sqires

Pełna wersja artykułu dostępna w aktualnym wydaniu „Forum”.

d29coz4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d29coz4

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj