Trwa ładowanie...

Rozpoczyna się II Kongres Kobiet

Rozpoczyna się II Kongres KobietŹródło: Thinkstock
dfmr9ny
dfmr9ny

Blisko 4 tys. uczestniczek spodziewanych jest na II Kongresie Kobiet, który dziś rozpocznie się w Warszawie. Ważnym tematem tegorocznego spotkania będą wybory samorządowe, a także wybory prezydenckie, które odbędą się dzień po zakończeniu Kongresu.

Na Kongresie - podobnie jak przed rokiem - spotkają się kobiety z różnych środowisk z całej Polski. Będą uczestniczyć w panelach, dyskutować, zadawać pytania liderkom życia publicznego. Po raz pierwszy wręczona zostanie Nagroda Specjalna Kongresu Kobiet. Tegoroczny Kongres odbywać się będzie pod hasłem: „Czas na wybory! Czas na kobiety! Czas na solidarność!”.

Głównym tematem będą wybory samorządowe, a szczególnie udział kobiet we władzach lokalnych, ale także wybory prezydenckie. W pierwszym dniu zaplanowano prawybory oraz debatę z udziałem kandydatów na prezydenta. Swój udział potwierdzili Waldemar Pawlak (PSL), Grzegorz Napieralski (SLD) i Andrzej Olechowski.

I Kongres Kobiet odbył się w czerwcu zeszłego roku. Podsumował wkład kobiet polskich w procesy transformacji oraz sformułował postulaty, których spełnienie jest niezbędne, by Polska stała się krajem, w którym kobiety cieszą się nie tylko równymi prawami, ale również szansami i możliwościami we wszystkich dziedzinach życia. W marcu zostało zarejestrowane Stowarzyszenie Kongres Kobiet.

Główne postulaty zeszłorocznego Kongresu to wprowadzenie parytetów na listach wyborczych oraz powołanie niezależnego urzędu Rzecznika Praw Kobiet. Obywatelski projekt ustawy wprowadzającej parytety został złożony w Sejmie i od kilku miesięcy jest w komisji, niezależnego rzecznika wciąż nie ma, jednak część postulatów, bo w sumie sformułowano ich ponad setkę, została zrealizowana, np. przez uchwalanie nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.

dfmr9ny

W zeszłym roku uczestniczki Kongresu domagały się m.in. zapewnienia ofiarom przemocy w rodzinie dostępu do nieodpłatnej obdukcji, zagwarantowania bezpłatnej pomocy medycznej, psychologicznej, socjalnej i prawnej, wprowadzenia zakazu stosowania kar naruszających prawa i godność dzieci. Takie między innymi zapisy znalazły się w uchwalonej w maju noweli, która ma wejść w życie 1 sierpnia, a obecnie czeka na podpis prezydenta.

W programie II Kongresu przewidziano cztery panele plenarne, które odbędą się w Sali Kongresowej PKiN: o aktualnych wyzwaniach dla polskich kobiet, o emancypacji kobiet i ewolucji mężczyzn, o kobietach we władzach samorządowych i o szansach kobiet na rynku pracy.

Przewidziano także kilka paneli fakultatywnych, m.in. na temat kobiet 50+, miejsca kobiet w kulturze, praw reprodukcyjnych, związków partnerskich, instytucjonalnej opieki nad dzieckiem oraz zrównoważonego rozwoju oraz przemocy wobec kobiet.

Najważniejsze wydarzenia drugiego dnia Kongresu zaplanowano na Giełdzie Papierów Wartościowych. Odbędą się tam panele poświęcone udziałowi kobiet w życiu gospodarczym, ocenie aktualnej sytuacji ekonomicznej w Polsce i Unii Europejskiej, a także dyskusje o edukacji, polityce zdrowotnej, warsztaty przygotowujące potencjalne kandydatki do startu w wyborach samorządowych.

Szczególne miejsce w programie drugiego dnia Kongresu Kobiet zajmie sesja w Arkadach Kubickiego poświęcona pamięci Izabeli Jarugi-Nowackiej, która zginęła w katastrofie pod Smoleńskiem.

Pełną listę wydarzeń towarzyszących można znaleźć na stronie internetowej kongresu.

dfmr9ny
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dfmr9ny