Trwa ładowanie...
d2dx1s4

Rozpoczęły się XIX Recytatorskie "Kresy"

d2dx1s4
d2dx1s4

Ponad 30 recytatorów z trzynastu krajów bierze udział w rozpoczętym w poniedziałek po południu w Białymstoku finale XIX Konkursu Recytatorskiego dla Polaków z Zagranicy "Kresy".

Do Białegostoku przyjechali młodzi polonusi m.in. z Litwy, Białorusi, Bułgarii, Rumunii, Grecji, Serbii, Łotwy. W drodze są jeszcze uczestnicy z części Rosji oraz z Czech - poinformowała PAP Agnieszka Pietrasz z podlaskiego oddziału Stowarzyszenia Wspólnota Polska w Białymstoku, które organizuje konkurs.

Celem konkursu, który cieszy się dużą renomą i prestiżem w polskich środowiskach za granicą, jest propagowanie polszczyzny, sztuki pięknego mówienia. Impreza służy także integracji młodych Polaków mieszkających poza ojczystym krajem ich przodków.

Finaliści "Kresów" to najlepsi recytatorzy, którzy zostali wyłonieni w eliminacjach w swoich
krajach. W organizacji konkursu pomagają Wspólnocie Polskiej poza granicami Polski organizacje polonijne oraz polskie przedstawicielstwa dyplomatyczne.

Młodzi recytatorzy będą w finale recytować po 2 wiersze. Repertuar jest bardzo zróżnicowany i wszechstronny. Recytatorzy wybierają niemal zawsze po jednym utworze Adama Mickiewicza, mimo że nie jest obowiązkowy, króluje jednak polska poezja współczesna. Jak zauważyła prezes Podlaskiego Oddziału Stowarzyszenia Wspólnota Polska, Anna Kietlińska, wiele osób wybiera wiersze Wisławy Szymborskiej . Recytacje będzie oceniać jury pod przewodnictwem aktorki Anny Romantowskiej.

Finał "Kresów" to nie tylko konkurs recytatorski. Młodzi ludzie będą także brać udział w
warsztatach artystycznych z interpretacji tekstu i umuzykalnienia. Zaplanowano też wizyty w
teatrach w Białymstoku. Koncert galowy XIX "Kresów" odbędzie się w sobotę 11 grudnia w Białostockim Teatrze Lalek.

W eliminacjach konkursu "Kresy" wzięło w tym roku udział ponad 2,7 tysiąca osób w 13 krajach.

d2dx1s4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2dx1s4

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj