Rozpoczęły się 8. Międzynarodowe Targi Książki Non/Fiction w Moskwie
Około 250 wydawców z 20 krajów, w tym Polski, uczestniczy w rozpoczętych w środę w Moskwie 8. Międzynarodowych Targach Książki Non/Fiction.
Gościem honorowym tej elitarnej prezentacji jest Izrael. W 2005 roku w roli tej występowała Polska.
Targi Non/Fiction mają opinię najważniejszego forum książki w Rosji. Są adresowane do publiczności wymagającej, interesującej się dobrą literaturą. Obecni są na nich wszyscy liczący się na rosyjskim rynku autorzy, wydawcy, krytycy, księgarze, agenci i tłumacze.
Na polskim stoisku narodowym, którego organizatorem jest Instytut Książki w Krakowie, prezentowana jest wystawa najnowszej literatury polskiej, dzieła Stanisława Lema w przekładach na języki obce oraz książki dofinansowane przez program translatorski Copyright Poland.
Swoje publikacje eksponują też oficyny: Universitas, Wydawnictwa Naukowo-Techniczne, Międzynarodowe Centrum Kultury i Instytut Pamięci Narodowej. Czynny jest także kiosk z książkami w języku polskim.
Przy okazji targów z rosyjską publicznością spotkają się polscy autorzy, których książki w tym roku ukazały się w Rosji. Marek Krajewski będzie promować Widma w mieście Breslau , wydane przez Phantom Press, Mariusz Wilk – Wilczy notes , opublikowany nakładem NLO, zaś Zbigniew Domino – Syberiadę polską, wydrukowaną w MIK.
Odbędzie się też panel historyczny „Polska-Rosja. Historyczny spór i perspektywy zgody”, w którym weźmie udział prof. Andrzej Nowak, historyk, znawca stosunków polsko-rosyjskich.
Prezentacja, odbywająca się tradycyjnie w Centralnym Domu Artysty na Krymskim Wale, będzie czynna do 3 grudnia.