Blisko 500 wydawców z 31 krajów bierze udział w 54. Międzynarodowych Targach Książki, które dziś rozpoczęły się w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki. Gościem honorowym imprezy jest w tym roku Rada Europy.
Na targach czeka na czytelników sporo nowości wydawniczych: nowe książki Hanny Krall , Jacka Bocheńskiego , Wojciecha Jagielskiego , Jonathana Littella , Julii Hartwig i Antony'ego Beevora - to niektóre propozycje wydawców.
Na targach będzie miał miejsce prawdziwy wysyp nowości książkowych literatury faktu. Wojciech Jagielski w Nocnych wędrowcach (WAB) opowiada o Ugandzie, kraju spustoszonym trzydziestoleciem ciągłych wojen. Polski reporter przytacza wstrząsające opowieści dzieci, które zostały siłą wcielone do działającej w Ugandzie Armii Bożego Oporu, gdzie zmuszano je do zabijania, w wielu wypadkach nawet własnych rodziców i rodzeństwa. Najnowsza książka Jacka Hugo-Badera to Biała gorączka (Czarne), na którą składają się opowieści reportera z Rosji, Ukrainy i Mołdawii.
Targową nowością jest też najnowsza książka Hanny Krall - opublikowane przez Świat Książki Różowe strusie pióra . Reporterka przedstawia w niej kulisy swojej pracy. To jej najbardziej osobista książka z dotychczas wydanych.
Po sukcesie Łaskawych Jonathana Littella na polski przełożono kolejną jego książkę. Suche i wilgotne (WL) to szkic o losach belgijskiego faszysty Leona Degrelle'a, który uchodzi za pierwowzór bohatera Łaskawych , a także postaci komiksowego Tintina. Targową nowością z dziedziny literatury faktu jest też Dziedzictwo popiołów - historia klęsk CIA pióra laureata Pulitzera Tima Weinera (Rebis).
Książka Joanny Szczepkowskiej pt. 4 czerwca (Znak) do księgarń trafi dopiero pod koniec maja, będzie ją jednak można kupić nieco wcześniej na warszawskich targach. Aktorka wspomina w niej swoje dzieciństwo i młodość w PRL-u, opowiada też swojej działalności opozycyjnej. <#link|autor|63780Szczepkowska#> przypomina, jak doszło do tego, że na antenie TVP wypowiedziała słynne słowa o zakończeniu się Polsce epoki komunizmu.
Inną nowością Znaku jest tom drugi Podróży z Ryszardem Kapuścińskim, czyli wspomnień tłumaczy książek polskiego reportera. Tym razem o swojej znajomości z cesarzem reportażu opowiadają m.in. Ljubica Rosii z Belgradu, Ksenia Starosielska z Moskwy i Tomasz Barciński z Rio de Janeiro. Wydawnictwo Czytelnik opublikowało natomiast rozproszone utwory Kapuścińskiego w tomie O książkach, ludziach i sztuce . Zebrano w nim wstępy, posłowia i recenzje pióra Kapuścińskiego , a także jego teksty o poezji, malarstwie i fotografii.
Oczekiwaną nowością jest polskie wydanie książki Antony Beevora pt. Berlin 1945. Upadek .
Uważany za najpopularniejszego brytyjskiego historyka Beevor , znany już polskim czytelnikom jako autor Stalingradu i Walki o Hiszpanię , przedstawia tym razem ostatnie pół roku istnienia III Rzeszy, wyścig wojsk radzieckich i alianckich do Berlina, okupację miasta i ostatnie chwile przywódców hitlerowskich Niemiec.
Wśród nowości na targach pojawią się też m.in nowy tomik wierszy Julii Hartwig pt. Jasne, niejasne (a5), pierwsza powieść Ewy Lipskiej pt. Sefer (Wydawnictwo Literackie), a także Tango z samym sobą Sławomira Mrożka (Noir sur Blanc) - biografia pisarza zbudowana z jego własnych utworów wybranych przez Tadeusza Nyczka.
Nowością jest też opublikowany przez Świat Książki Tyberiusz Cezar , którym Jacek Bocheński po 20 latach przerwy zamyka swoją antyczną trylogię, na którą składają się Boski Juliusz i Nazo Poeta . Na targach będzie miała premierę nowa książka Romy Ligockiej Czułość i obojętność (WL) oraz Rozmowy polskie w latach 1995-2008 Jarosława Marka Rymkiewicza (Sic!).
Wydawnictwo WAB przygotowało na targi premierę nowej serii wydawniczej pt. <#link|seria|3841|Nowy kanon#>. Pierwsza pozycją jest Życie i los Wasilija Grossmana , pierwsze polskie wydanie przez dziesięciolecia zakazanej z powodów politycznych monumentalnej powieści o II wojnie światowej.
Wydawnictwo Znak proponuje książki amerykańskiego pisarza pochodzącego z Dominikany Junota Diaza - zbiór opowiadań Topiel oraz nagrodzona Pulitzerem 2008 powieść Krótki i niezwykły żywot Oscara Wao . Diaz jest uważany za jednego z najciekawszych współczesnych młodych przedstawicieli amerykańskiej literatury, tego, który "odkrył" dla niej temat życia latynoskich emigrantów.
Nowościami targowymi będą też: Pokój na Itace Sandora Maraiego i Zaburzenie Thomasa Bernharda (obie książki ukazują się nakładem Czytelnika) oraz Pokój Jakuba Virginii Woolf (WL). Na targach będzie miała polską premierę nowa powieść Paula Coelho pt. Zwycięzca jest sam . Tym razem autor Alchemika napisał powieść sensacyjną, rozgrywającą się na festiwalu w Cannes.
Krzysztof Teodor Toeplitz w swojej najnowszej książce pt. Tytoniowy szlak (Nowy Świat) kreśli historię tytoniowych obyczajów na przestrzeni wieków. Toeplitz opisuje dzieje kultury palenia od pierwszego Europejczyka, Rodriga de Jereza, który z powodu picia dymu został uwięziony przez Inkwizycję, po współczesnych podróżnych-palaczy, ściśniętych jak sardynki na lotnisku w Helsinkach w szklanej, zadymionej budce.
* 54. Międzynarodowe Targi Książki odbywać się będą od czwartku do niedzieli w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki.* Czwartek zarezerwowany jest na spotkania branżowe, publiczność może je zwiedzać od piątku do niedzieli.