Trwa ładowanie...

Rozpoczęły się 54. Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie

Rozpoczęły się 54. Międzynarodowe Targi Książki w WarszawieŹródło: Inne
ddzyqkt
ddzyqkt

Blisko 500 wydawców z 31 krajów bierze udział w 54. Międzynarodowych Targach Książki, które dziś rozpoczęły się w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki. Gościem honorowym imprezy jest w tym roku Rada Europy.

Na targach czeka na czytelników sporo nowości wydawniczych: nowe książki Hanny Krall , Jacka Bocheńskiego , Wojciecha Jagielskiego , Jonathana Littella , Julii Hartwig i Antony'ego Beevora - to niektóre propozycje wydawców.

Na targach będzie miał miejsce prawdziwy wysyp nowości książkowych literatury faktu. Wojciech Jagielski w Nocnych wędrowcach (WAB) opowiada o Ugandzie, kraju spustoszonym trzydziestoleciem ciągłych wojen. Polski reporter przytacza wstrząsające opowieści dzieci, które zostały siłą wcielone do działającej w Ugandzie Armii Bożego Oporu, gdzie zmuszano je do zabijania, w wielu wypadkach nawet własnych rodziców i rodzeństwa. Najnowsza książka Jacka Hugo-Badera to Biała gorączka (Czarne), na którą składają się opowieści reportera z Rosji, Ukrainy i Mołdawii.

Targową nowością jest też najnowsza książka Hanny Krall - opublikowane przez Świat Książki Różowe strusie pióra . Reporterka przedstawia w niej kulisy swojej pracy. To jej najbardziej osobista książka z dotychczas wydanych.

Po sukcesie Łaskawych Jonathana Littella na polski przełożono kolejną jego książkę. Suche i wilgotne (WL) to szkic o losach belgijskiego faszysty Leona Degrelle'a, który uchodzi za pierwowzór bohatera Łaskawych , a także postaci komiksowego Tintina. Targową nowością z dziedziny literatury faktu jest też Dziedzictwo popiołów - historia klęsk CIA pióra laureata Pulitzera Tima Weinera (Rebis).

ddzyqkt

Książka Joanny Szczepkowskiej pt. 4 czerwca (Znak) do księgarń trafi dopiero pod koniec maja, będzie ją jednak można kupić nieco wcześniej na warszawskich targach. Aktorka wspomina w niej swoje dzieciństwo i młodość w PRL-u, opowiada też swojej działalności opozycyjnej. <#link|autor|63780Szczepkowska#> przypomina, jak doszło do tego, że na antenie TVP wypowiedziała słynne słowa o zakończeniu się Polsce epoki komunizmu.

Inną nowością Znaku jest tom drugi Podróży z Ryszardem Kapuścińskim, czyli wspomnień tłumaczy książek polskiego reportera. Tym razem o swojej znajomości z cesarzem reportażu opowiadają m.in. Ljubica Rosii z Belgradu, Ksenia Starosielska z Moskwy i Tomasz Barciński z Rio de Janeiro. Wydawnictwo Czytelnik opublikowało natomiast rozproszone utwory Kapuścińskiego w tomie O książkach, ludziach i sztuce . Zebrano w nim wstępy, posłowia i recenzje pióra Kapuścińskiego , a także jego teksty o poezji, malarstwie i fotografii.

Oczekiwaną nowością jest polskie wydanie książki Antony Beevora pt. Berlin 1945. Upadek .

Uważany za najpopularniejszego brytyjskiego historyka Beevor , znany już polskim czytelnikom jako autor Stalingradu i Walki o Hiszpanię , przedstawia tym razem ostatnie pół roku istnienia III Rzeszy, wyścig wojsk radzieckich i alianckich do Berlina, okupację miasta i ostatnie chwile przywódców hitlerowskich Niemiec.

ddzyqkt

Wśród nowości na targach pojawią się też m.in nowy tomik wierszy Julii Hartwig pt. Jasne, niejasne (a5), pierwsza powieść Ewy Lipskiej pt. Sefer (Wydawnictwo Literackie), a także Tango z samym sobą Sławomira Mrożka (Noir sur Blanc) - biografia pisarza zbudowana z jego własnych utworów wybranych przez Tadeusza Nyczka.

Nowością jest też opublikowany przez Świat Książki Tyberiusz Cezar , którym Jacek Bocheński po 20 latach przerwy zamyka swoją antyczną trylogię, na którą składają się Boski Juliusz i Nazo Poeta . Na targach będzie miała premierę nowa książka Romy Ligockiej Czułość i obojętność (WL) oraz Rozmowy polskie w latach 1995-2008 Jarosława Marka Rymkiewicza (Sic!).

Wydawnictwo WAB przygotowało na targi premierę nowej serii wydawniczej pt. <#link|seria|3841|Nowy kanon#>. Pierwsza pozycją jest Życie i los Wasilija Grossmana , pierwsze polskie wydanie przez dziesięciolecia zakazanej z powodów politycznych monumentalnej powieści o II wojnie światowej.

ddzyqkt

Wydawnictwo Znak proponuje książki amerykańskiego pisarza pochodzącego z Dominikany Junota Diaza - zbiór opowiadań Topiel oraz nagrodzona Pulitzerem 2008 powieść Krótki i niezwykły żywot Oscara Wao . Diaz jest uważany za jednego z najciekawszych współczesnych młodych przedstawicieli amerykańskiej literatury, tego, który "odkrył" dla niej temat życia latynoskich emigrantów.

Nowościami targowymi będą też: Pokój na Itace Sandora Maraiego i Zaburzenie Thomasa Bernharda (obie książki ukazują się nakładem Czytelnika) oraz Pokój Jakuba Virginii Woolf (WL). Na targach będzie miała polską premierę nowa powieść Paula Coelho pt. Zwycięzca jest sam . Tym razem autor Alchemika napisał powieść sensacyjną, rozgrywającą się na festiwalu w Cannes.

Krzysztof Teodor Toeplitz w swojej najnowszej książce pt. Tytoniowy szlak (Nowy Świat) kreśli historię tytoniowych obyczajów na przestrzeni wieków. Toeplitz opisuje dzieje kultury palenia od pierwszego Europejczyka, Rodriga de Jereza, który z powodu picia dymu został uwięziony przez Inkwizycję, po współczesnych podróżnych-palaczy, ściśniętych jak sardynki na lotnisku w Helsinkach w szklanej, zadymionej budce.

* 54. Międzynarodowe Targi Książki odbywać się będą od czwartku do niedzieli w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki.* Czwartek zarezerwowany jest na spotkania branżowe, publiczność może je zwiedzać od piątku do niedzieli.

ddzyqkt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
ddzyqkt