Rozpoczęły się 23. Międzynarodowe Targi Książki w Moskwie
Z udziałem 1,5 tys. wystawców z 56 krajów rozpoczęły się w środę 23. Międzynarodowe Targi Książki w Moskwie.
Z udziałem 1,5 tys. wystawców z 56 krajów rozpoczęły się w środę 23. Międzynarodowe Targi Książki w Moskwie. Wśród uczestników są organizatorzy Międzynarodowych Targów Książki (MTK) w Warszawie i Warszawskich Targów Książki (WTK).
Na 30 tys. metrów kwadratowych prezentowanych jest 200 tys. książek. Gościem honorowym targów jest Białoruś.
Ars Polona, organizator Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie, promuje w stolicy Rosji 56. edycję tej imprezy, która odbędzie się 19-22 maja 2011 roku w Pałacu Kultury i Nauki.
Na swoim stoisku pokazuje ponad 600 tytułów książek, albumów, słowników, podręczników do nauki języka polskiego i filmów. Ars Polona przygotowała też wystawę książek poświęconych życiu i twórczości Fryderyka Chopina.
Część ekspozycji stanowi oferta Toruńskich Zakładów Poligraficznych Zapolex i Domu Wydawniczego REBIS z Poznania. Ten drugi przywiózł do Moskwy kolekcję książek historycznych na temat II wojny światowej.
Swoją imprezę w Moskwie promują też organizatorzy Warszawskich Targów Książki. Ich drugą edycję zaplanowano na 12-15 maja 2011 roku także w Pałacu Kultury i Nauki.
Honorowy patronat nad ekspozycją WTK, odbywającą się pod hasłem "Warszawa - miasto Chopina", a przygotowaną we współpracy z Urzędem m. st. Warszawy i Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina, objęła prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz i Polskie Towarzystwo Wydawców Książek.
WTK prezentują publikacje nagrodzone w tegorocznym konkursie Edycja Chopin 2010, który odbył się podczas I Warszawskich Targów Książki, varsaviana oraz dzieła laureatów Nagrody Literackiej m. st. Warszawy. Zwiedzający mogą też obejrzeć filmy o Warszawie oraz biograficzny obraz Piotra Szalszy "Serce Chopina".
Wicedyrektor Federalnej Agencji ds. Prasy, Radia, Telewizji i Książek Władimir Grigoriew przekazał w rozmowie z PAP, że jednym z głównych wydarzeń 23. Międzynarodowych Targów Książki w Moskwie będzie* Międzynarodowy Kongres Tłumaczy, pierwsze w świecie forum, które zbierze tłumaczy literatury rosyjskiej - klasycznej i współczesnej - z różnych państw. Spodziewany jest udział 75 specjalistów z 25 krajów, w tym Polski.*
"Nasza literatura cierpi z powodu tego, że jest słabo tłumaczona w krajach wydających najwięcej książek. Kongres tłumaczy ma ruszyć ten proces z martwego punktu" - powiedział.
Grigoriew zauważył też, że edytorstwo w Rosji przetrwało kryzys gospodarczy, czego najlepszym dowodem jest moskiewska impreza. Wszelako przyznał, że kryzys dał się wydawcom mocno we znaki. W pierwszym półroczu 2010 w Rosji ukazało się 60 tys. tytułów książek. To o 4,5 proc. mniej niż w pierwszych sześciu miesiącach 2009 roku. Łączny nakład tych książek osiągnął 307 mln egzemplarzy - o 17 proc. mniej niż wyniósł porównywalny wskaźnik za ubiegły rok.
Targi, które odbywają się na terenie Wszechrosyjskiego Centrum Wystawowego, potrwają do 6 września.