Rozpoczęły się 11. Międzynarodowe Targi Książki Non/Fiction
Ponad 250 wydawców z 20 krajów, w tym z Polski, uczestniczy w otwartych w środę w Moskwie 11. Międzynarodowych Targach Książki Non/Fiction. Gościem honorowym tej elitarnej prezentacji są Czechy.
Targi te cieszą się opinią najważniejszego forum książki w Rosji. Są adresowane do publiczności wymagającej, interesującej się dobrą literaturą. Obecni są na nich wszyscy liczący się na rosyjskim rynku autorzy, wydawcy, krytycy, księgarze, agenci i tłumacze.
Jednym z głównych wydarzeń będzie moskiewska prezentacja niedokończonej powieści Vladimira Nabokova - The Original of Laura.
Na polskim stoisku narodowym, którego organizatorem jest Instytut Książki w Krakowie, eksponowane są nowości wydawnicze 2009 roku. Specjalnie dla rosyjskich czytelników przygotowano rosyjskie wydanie katalogu Nowe książki prosto z Polski.
Prezentowany jest także nowy polski reportaż literacki, w tym książki Wojciecha Jagielskiego , Pawła Smoleńskiego , Wojciecha Tochmana i Jacka Hugo-Badera .
Część ekspozycji stanowią dzieła profesora Leszka Kołakowskiego, a także książki dofinansowane przez program translatorski Copyright Poland, który obchodzi w tym roku 10-lecie swojego istnienia.
Swoje publikacje do Moskwy przywiozły też wydawnictwa W.A.B., Universitas, Bosz i Instytut Pamięci Narodowej.
Przy okazji targów z rosyjską publicznością spotka się reporter Mariusz Szczygieł , który będzie promować swoją przetłumaczoną na wiele języków i wielokrotnie nagradzaną książkę Gottland . W Rosji ukazała się ona niedawno nakładem oficyny Nowoje Litieraturnoje Obozrenije (NLO) w przekładzie Poliny Kozerenko.
Jednym z wydarzeń będzie również pokaz maszyny print on demand. Przy jej użyciu w kilka minut można wydrukować dowolną książkę, której zabrakło w sprzedaży. Organizatorzy utrzymują, że cena detaliczna takiej kopii nie przekroczy 300 rubli (około 10 dolarów).
Targi odbywają się tradycyjnie w Centralnym Domu Artysty na Krymskim Wale. Będą czynne do niedzieli, 6 grudnia.