Trwa ładowanie...

Rozpoczęto prace nad ekshumacją Federico Garcii Lorki

Rozpoczęto prace nad ekshumacją Federico Garcii LorkiŹródło: Inne
d1wr6n6
d1wr6n6

Pod Grenadą w Hiszpanii eksperci medycyny sądowej i archeolodzy rozpoczęli rozkopywanie masowego w grobu, w którym - jak się uważa - spoczęły szczątki poety i dramaturga Federico Garcii Lorki .

Prace w Alfacar, gdzie znajduje się sześć zbiorowych grobów ofiar hiszpańskiej wojny domowej, potrwają co najmniej dwa miesiące.

Garcia Lorca został zamordowany przez prawicową bojówkę Falangi w sierpniu 1936 roku, na początku wojny. Okoliczności zabójstwa nie zostały do końca wyjaśnione, a jego powodem były lewicowe poglądy poety i jego homoseksualizm.

Nie wiadomo, czy ekshumacja wyjaśni okoliczności jego śmierci, zwłaszcza że krewni poety nie chcą ich upublicznienia.

d1wr6n6

Sprzeciwiali się oni ekshumacji, uważając, że zbiorowy grób jest dowodem brutalności, z jaką nacjonaliści traktowali swoje ofiary. A ekshumacja najsłynniejszych z nich stanowiłaby błąd, gdyż zamazywałaby historyczną tragedię wojny domowej, w której w latach 1936-39 zginęło 114 tys. Hiszpanów.

W wyniku wojny generał Franco został dyktatorem, który władał Hiszpanią przez 40 lat do śmierci w 1975 roku.

Dopiero w 2000 roku niewielkie grupki stowarzyszeń pamięci historycznej rozpoczęły ekshumacje, prowadzone na własny koszt. W 2007 roku rząd wydał ustawę, uznającą ofiary obu stron wojny domowej, potępiającą represje i przyznającą państwowe fundusze na ekshumacje szczątków ze zbiorowych mogił.

Na ekshumację w Alfacar nalegały od kilkunastu rodziny pochowanych tam osób. W czwartek wyraziły one zadowolenie z rozpoczęcia prac ekshumacyjnych - pisze agencja AP.

d1wr6n6

Bratanica poety, Laura Garcia Lorca, podkreślała, że szczątki ofiar powinny pozostać tam, gdzie są, a na miejscu pochówku powinna znaleźć się tablica z nazwiskami ofiar w porządku alfabetycznym. W udzielonym w Madrycie wywiadzie Laura Garcia Lorca zaznaczyła, że rodzina nie chce, by preferencyjnie traktowano grób ze względu na poetę.
- Uważam, że fakt fizycznego dotknięcia czyichś kości nie będzie mieć większego znaczenia dla pojednania dwóch Hiszpanii. Nie uważam, by wydarzenie to miało uzdrawiającą moc - cytuje jej słowa gazeta „Washington Post”.

Przyznała, że rodzina nie chciała stawać na przeszkodzie potomkom i krewnym innych zamordowanych wtedy osób i dlatego zgodziła się prace w Alfacar.

Z uwagi na to, że wielokrotnie Laura Garcia Lorca wyrażała też obawy, że ekshumacja stanie się medialnym cyrkiem, władze Andaluzji postanowiły, by prowadzić ją pod wielkim namiotem o powierzchni 200 m kwadratowych.

Prace mają być prowadzone przez osoby bez telefonów komórkowych z kamerami i aparatami fotograficznymi, aby nie naruszyć prywatności rodziny Garcii Lorki .

Garcia Lorca miał 38 lat w chwili śmierci. Jego wiersze, romance i dramaty podejmują tematykę miłości, śmierci, namiętności, cierpienia, okrucieństwa i niesprawiedliwości społecznej.

d1wr6n6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1wr6n6