W Białymstoku ruszyła przebudowa miejskiej kamienicy, w której będzie działało Centrum Esperanto i Muzeum Ludwika Zamenhofa.
Obie placówki mają być gotowe na przyszłoroczny 94. Światowy Kongres Esperanto, który w Białymstoku - rodzinnym mieście Ludwika Zamenhofa - ma upamiętniać 150. rocznicę jego urodzin.
Przebudowa, która ma kosztować 6,2 mln zł, finansowana jest z budżetu miasta. Na wyposażenie esperantyści starają się o pieniądze z funduszy unijnych.
Jak poinformowała Elżbieta Karczewska, prezes Białostockiego Towarzystwa Esperantystów oraz pełnomocnik magistratu ds. organizacji kongresu, wykonawca ma oddać przebudowany obiekt do 15 czerwca 2009 roku.
Towarzystwo Esperantystów będzie miało jeszcze niecałe półtora miesiąca do rozpoczęcia kongresu, na który ma zjechać do Białegostoku kilka tysięcy esperantystów z całego świata.
Do zagospodarowania będzie ponad 300 metrów kw. powierzchni. Ma tam być multimedialna ekspozycja muzealna poświęcona Ludwikowi Zamenhofowi, biblioteka i czytelnia wydawnictw esperanckich oraz sala konferencyjna.
Ma tam też znaleźć swoje miejsce Centrum Badań nad Problemami Komunikacji Językowej. Jak powiedziała Karczewska, będzie to miejsce dla naukowców z uczelni, które prowadzą zajęcia w esperanto. Jak dodała, tylko w Chinach jest 16 takich szkół wyższych.
Pamiątki esperanckie są już zbierane, kilka miesięcy temu wystosowany został do miłośników języka apel w tej sprawie.
- Dostajemy kartony książek. Zaapelowaliśmy też do osób wybierających się na kongres, by każdy wziął ze sobą książkę z literaturą narodową w języku esperanto - dodała Elżbieta Karczewska.