Trwa ładowanie...

Rozpoczął się VII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

Rozpoczął się VII Ogólnopolski Tydzień Czytania DzieciomŹródło: Inne
d197mnz
d197mnz

Wspólnym czytaniem Lokomotywy Juliana Tuwima zainaugurowano w niedzielę w Świdniku na Lubelszczyźnie VII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom (OTCD).

Na plac Konstytucji 3 maja w Świdniku uczniowie i przedszkolaki przyszli w barwnych korowodach, przebrani za różne postacie z bajek. Towarzyszyły im orkiestry dęte. Ze śmigłowca latającego nad miastem rozrzucono na plac kolorowe kartki, na których wypisane były różne złote myśli.

Lokomotywę , razem z dziećmi i ich rodzicami zebranymi na placu, czytali przedstawiciele władz miasta i województwa, a także artyści i dziennikarze m.in. Olga Bończyk, Jerzy Rogalski, Maciej Orłoś, członkowie kabaretu Ani Mru Mru.

d197mnz

Potem na scenie występowały różne zespoły dziecięce, a dorośli - m.in. samorządowcy, artyści- czytali dzieciom wiersze i bajki.

Wśród czytających dzieciom był także metropolita lubelski abp Józef Życiński. Przeczytał dwa wiersze ks. Jana Twardowskiego - Dziękuję i Do moich uczniów. Jak przypomniał, ks. Twardowski urodził się w Dzień Dziecka i dzieci go bardzo kochały.

- Malowały mu na ścianie krasnoludki, Alibabę i czterdziestu rozbójników, wszystkie postacie z bajek, które znały - dodał metropolita.

- Życzę, żebyście zawsze były uśmiechnięte i żebyście zawsze umiały mówić dziękuję - powiedział do dzieci.

d197mnz

Organizatorem kampanii „Cała Polska czyta dzieciom” jest Fundacja ABCXXI propagująca głośne czytanie dzieciom, jako doskonały sposób na nawiązanie z nimi kontaktu, podniesienie ich możliwości intelektualnych, wyrobienie w dzieciach nawyku czytania.

- Chodzi o rozwój emocjonalny dziecka, zdrowy, pełny rozwój jego osoby - powiedziała szefowa fundacji Irena Kuźmińska.

VII OTCD będzie trwał do 8 czerwca. W akcji uczestniczyć będzie ponad 2400 koordynatorów i liderów kampanii w całym kraju, a także ponad 3200 „Czytających Szkół” i „Czytających Przedszkoli”, czyli placówek, które angażują się w akcję głośnego czytania dzieciom. Podczas tego tygodnia znane osobistości lokalne - przedstawiciele władz, aktorzy, dziennikarze - czytają dzieciom podczas imprez i festynów.

W pierwszym OTCD wzięło udział 150 miejscowości, w ubiegłorocznym - ponad 1700.

d197mnz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d197mnz