Prezentacja opowiadań polskich i zagranicznych pisarzy, przegląd adaptacji filmowych oraz warsztaty dla tłumaczy i sesje kreatywnego pisania to główne wydarzenia 5. Międzynarodowego Festiwalu Opowiadań (MFO), który rozpoczął się w poniedziałek we Wrocławiu. Impreza, na której będą gościć pisarze m.in. z USA, Niemiec, Norwegii, Izraela i Rosji, potrwa do 11 października.
Jak zaznaczył dyrektor artystyczny festiwalu, Marcin Hamkało, impreza ta to przede wszystkim święto krótkiej formy literackiej. Wydarzenia festiwalowe mają również służyć promocji narracji międzykulturowych.
"MFO jest polem wymiana doświadczeń pisarzy różnych stylów i narodowości, można tu również zaobserwować, w jaki sposób literatura oddziałuje na inne dziedziny sztuki, oraz wziąć udział w newralgicznych dyskursach współczesnego świata" - powiedział Hamkało.
Centralnym nurtem festiwalu są prezentacje opowiadań prowadzone przez autorów w językach oryginalnych. Odbędą się one w zmienionej scenograficznie przestrzeni teatru, galerii czy klubu. Przygotowano również przegląd adaptacji filmowych, warsztaty dla tłumaczy i sesje kreatywnego pisania.
"Staramy się robić nasz festiwal za każdym razem trochę inaczej, szukamy nowych doświadczeń, zmieniamy miejsca, przesuwamy akcenty. Kino urządzamy w klubie, warsztaty w kawiarni, proscenium w galerii" - tłumaczył Hamkało.
Jak zaznaczył, w intencji organizatorów leży sprawdzenie "obiegowej prawdy, jakoby naturalnym środowiskiem człowieka współczesnego nie była już ani zupełna cisza, ani kompletna ciemność, ale sąsiedztwo ruchomych obrazów, świateł i dźwięków". "Nie chcemy przy tym tworzyć przestrzeni sterylnej, raczej przygotować neutralne tło, abyście mogli, każdy po swojemu, wysłuchać przywiezionych w tym roku do Wrocławia opowieści" - wyjaśnił dyrektor.
Festiwal rozpoczął się projekcją adaptacji opowiadania Dino Buzzatiego pt. Siedem pięter. Film wyreżyserował Andrzej Barański. Projekcja została poprzedzona czytaniem fragmentów prozy Buzzatiego .
W kolejnych dnia będzie można obejrzeć m.in. ekranizację prozy Raymonda Carvera - Na skróty w reż. Roberta Altmana, oraz Giuseppe Lampedusy _ Lamparta_ w reż. Luchino Viscontiego.
Interesująco zapowiada się również dzień poświęcony literaturze norweskiej. 9 października z czytelnikami spotka się m.in. Kjell Askildsen . Pisarz-laureat prestiżowej nagrody Nordic Prize jest uznawany w Europie za jednego z mistrzów krótkich form prozatorskich. W Polsce ukazał się zbiór jego opowiadań Tomasza F. ostatnie zapiski dla ludności.
Swoje opowiadania zaprezentuje we Wrocławiu również najbardziej znany współczesny pisarz norweski Kjartan Flogstad. Podczas festiwalu odbędzie się też krótka prezentacja antologii norweskich opowiadań Chłopak na dachu i inne opowiadania pod redakcją prof. Haralda Nilsena, która została niedawno wydana w Polsce.
Co roku organizatorzy festiwalu poświęcają również jeden dzień twórczości pisarzy i ilustratorów książek dla dzieci. W ramach festiwalu prowadzona jest także działalność wydawnicza. Do tej pory wydano antologie Zaraz wracam i Projekt mężczyzna, redagowany jest też całoroczny serwis opowiadanie.org.
Festiwal zakończy się 11 października. Jego organizatorem jest Centrum Kultury Zamek.