Trwa ładowanie...
kultura

Rozpoczął się Japoński Tydzień

Share
Rozpoczął się Japoński Tydzień
Źródło: Inne
d4dvti4

Japan Week czyli Tydzień Japoński zainaugurowano w piątek w Warszawie. Przez pięć dni warszawiacy będą mogli m.in. oglądać występy artystów ulicznych z Japonii, grup muzycznych grających na tradycyjnych instrumentach japońskich oraz uczestniczyć w pokazach parzenia herbaty i japońskich sztuk walki.

Podczas piątkowej inauguracji Japońskiego Tygodnia przed Pałacem Kultury i Nauki wystąpiła m.in. Waseda Chindon Kenkyukai – grupa artystów ulicznych z Uniwersytetu Waseda w Tokio. Widzowie zobaczyli także popisy Sahoyama Taiko Tai – żeńskiej grupy specjalizującej się w grze na bębnach.

d4dvti4

Festiwal otworzyła prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.
– Piękno japońskiej kultury i sztuki poznała już większość europejskich stolic i dużych miast, dzisiaj Japan Week zawitał do Warszawy. Od 21 lat Japonia bardzo oryginalnie promuje swoją sztukę w świecie prezentując to, co ma najwspanialszego w muzyce, malarstwie, obrzędach i w kulturze – oceniła Gronkiewicz-Waltz.

Jak dodała, Warszawa przez tydzień będzie gościło aż 1,5 tysiąca artystów.
– Mam nadzieję, że ten pobyt na długo zapadanie im w życzliwą pamięć i będą pamiętać o Warszawie – powiedziała.

Ambasador Japonii w Polsce Ryuichi Tanebe w tym roku obchodzona jest 50. rocznica wznowienia stosunków dyplomatycznych między Japonią i Polską.
– Dążymy do pogłębiania współpracy i przyjaźni pomiędzy Japonią i Polską poprzez organizację rozmaitych imprez z dziedziny kultury, sztuki, nauki, turystyki, edukacji czy też sportu, które staną się okazją do wymiany i integracji pomiędzy ludźmi. Japan Week jest jedną z takich imprez – zwrócił uwagę ambasador.

W ramach Tygodnia Japońskiego niedzielę zaplanowano m.in. występ chóru męsko-żeńskiego, który wykona kilka tradycyjnych japońskich pieśni oraz koncert japońskiej pianistki Atsuko Seta. Zagra ona m.in. utwory Fryderyka Chopina. Tego dnia rozpocznie się także Festiwal Muzyki w Filharmonii Narodowej, z udziałem polskich i japońskich grup muzycznych.

d4dvti4

Podczas Tygodnia Japońskiego nie zabraknie wystaw sztuki japońskiej. W Pałacu Kultury i Nauki będzie można zobaczyć m.in. ekspozycję sztuki origami (sztuka składania papieru) i sztuki gyotaku (odbitki szkieletów ryb naturalnej wielkości na papierze lub jedwabiu).

Amatorzy herbaty będą mogli uczestniczyć w pokazie tradycyjnej ceremonii herbacianej oraz w parzeniu zielonej herbaty. Odbędzie się także pokaz i degustacja potraw sushi.

Ciekawostką będzie także występ Chiba Nenkin Jyukyusha Kyoukai Wa no Kai - grupy należącej do japońskiego Stowarzyszenie Emerytów, która przedstawi warszawskiej publiczności spektakl „Tamasudare”. Do tej pory grupa występowała przede wszystkim w domach spokojnej starości, szpitalach i szkołach. Występ w Warszawie będzie debiutem zespołu przed zagraniczną publicznością.

Tydzień Japoński zakończy się 30 października pokazem sztuk walki; na warszawskim Torwarze 70 zawodników zaprezentuje widzom m.in. aikido, judo, jukendo, kendo, sumo. Po pokazach zaplanowano warsztaty.

Szczegółowy program dostępny jest na stronie www.japanweek.eu.

Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
d4dvti4

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4dvti4
d4dvti4