Trwa ładowanie...
reportaż
23-04-2010 13:55

Rozpoczął się festiwal „Pora reportażu”

Share
Rozpoczął się festiwal „Pora reportażu”Źródło: Inne
d3h4soj

Festiwal literacki „Pora reportażu” rozpoczął się we wtorek promocją książki 20 lat nowej Polski w reportażach według Mariusza Szczygła - autorskiej antologii 26 tekstów reporterskich. Festiwal, w którego programie znajdują się spotkania autorskie, odbywać się będzie do 22 listopada w sześciu polskich miastach.

- To mój osobisty wybór reportaży o tym, gdzie zaczęła się i dokąd doszła nowa Polska. Nie ta, którą widzimy w Sejmie, ani ta z pierwszych stron gazet. Raczej Polska, która musiała mentalność sobie w jeden dzień zrobić - deklarował podczas wtorkowego spotkania Mariusz Szczygieł , dziennikarz znany czytelnikom jako autor zbioru tekstów o Czechach pt. Gottland .

W tomie 20 lat nowej Polski w reportażach według Mariusza Szczygła zebrano 26 tekstów, które układają się w historię przemian w Polsce po 1989 roku. Reportaże dokumentują przejście od raczkującego kapitalizmu po zachłyśnięcie się wielkimi pieniędzmi i blichtrem, od wpatrywania się w seriale po uczynienie serialu ze swojego życia, od fascynacji disco polo po debiut na giełdzie. W zbiorze Szczygła wypowiadają się lesbijki wychowujące wspólne dziecko i słuchacze Radia Maryja, nowobogaccy rezydujący w kilkusetmetrowych apartamentach i studenci, którzy wyjeżdżają do Anglii, by dzielić brudne mieszkanie z trójką współlokatorów, trendsetterzy i bezdomni.

d3h4soj

Cały tom zaczyna się i kończy dwoma tekstami Wojciecha Tochmana , które niczym klamra spinają dwudziestoletnią historię nowej Polski. Człowiek, który powstał z torów to opowieść o mężczyźnie, który stracił pamięć, nie wie, kim jest, co robił, co umie, nie wie, jak żyć. Powoli uczy się nowego życia, trochę jak całe polskie społeczeństwo po 1989 roku. Z kolei zamykający tom Wściekły pies to historia księdza-homoseksualisty, który jest nosicielem wirusa HIV. Wśród autorów antologii są m.in. Irena Morawska , Joanna Sokolińska, Joanna Wojciechowska, Włodzimierz Nowak , Wojciech Staszewski, Paweł Smoleński , Jacek Hugo-Bader , Grzegorz Sroczyński, Mariusz Szczygieł .

W tegorocznej edycji organizowanego przez Instytut Książki Festiwalu Reportażu w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Białymstoku, Bielsku-Białej i Gdańsku z czytelnikami spotkają się m.in. Wojciech Jagielski, Jacek Hugo-Bader, Wojciech Tochaman i Paweł Smoleński. Zagranicznym gościem festiwalu będzie tym razem Peter Godwin - pisarz i publicysta gazet „The Sunday Times”, „The Observer” i „The Guardian” oraz reżyser filmów dokumentalnych, specjalista od spraw Afryki. Tematem przewodnim festiwalu będzie wydana w Polsce w sierpniu ubiegłego roku książka Gdzie krokodyl zjada słońce.

Szczegółowy program festiwalu znaleźć można na stronie internetowej Instytutu Książki.

d3h4soj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3h4soj
d3h4soj