Trwa ładowanie...
warszawa
23-04-2010 13:35

Rozpoczął się festiwal „Niewinni czarodzieje”

Rozpoczął się festiwal „Niewinni czarodzieje”Źródło: Inne
d3925i5
d3925i5

W Warszawie rozpoczął się festiwal muzyczno-literacki pt. „Niewinni czarodzieje”, przypominający atmosferę życia kulturalnego stolicy po Październiku 1956 roku.

Październik'56 miał wymiar nie tylko polityczny, ale i kulturalny. Po latach stalinizmu nadeszła epoka względnej wolności, działalności klubów studenckich, popularności jazzu. Symbolami tego przełomu są takie postacie jak Leopold Tyrmand , Krzysztof Komeda, Roman Polański, a atmosferę tych lat oddał Andrzej Wajda w filmie „Niewinni czarodzieje” – stąd tytuł festiwalu.

Pierwszym wydarzeniem „Niewinnych czarodziejów” było odsłonięcie tablicy pamięci Leopolda Tyrmanda . Zawisła on na gmachu dawnej siedziby YMCA przy ul. Konopnickiej 6, gdzie autor Złego mieszkał.

Ogłoszono też konkurs na scenariusz filmu fabularnego o Tyrmandzie .
– Na zwycięzcę czeka 20 tys. zł i dofinansowanie produkcji filmu. Scenariusz ma opowiadać o życiu Tyrmanda , ze szczególnym uwzględnieniem okresu przed jego emigracją do USA w 1965 roku, czasu, gdy pisarz mieszkał w Warszawie i współtworzył życie kulturalne miasta – powiedziała dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Agnieszka Odorowicz.

d3925i5

Na 3 listopada na Uniwersytecie Warszawskim zaplanowano panel dyskusyjny „Powiew wolności – kultura polska po październiku 1956” udziałem m.in. Macieja Rybińskiego, Ryszarda Turskiego, Andrzeja Wernera. Tego samego dnia w Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się pokaz kronik filmowych z lat 50. i 60., a Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę" zaprasza na warsztaty makijażu, fryzur i stroju w stylu lat 50. i 60. 4 listopada w barze kawowym Poziomka na Miodowej, który sam w sobie jest skansenem kawiarni z lat 60. odbędzie się spotkanie z Tadeuszem Rolke, pokaz zdjęć z lat 50. i 60. Tego dnia w Teatrze Montownia odbędzie się dyskusja pt. „Jeden jest jazz, Tyrmand – jego prorokiem” z udziałem m.in. Barbary Hoff, Franciszka Walickiego i Jana Ptaszyna Wróblewskiego. Po dyskusji odbędzie się warsztat tańców z epoki – twista i rock'n'rolla.

Ukoronowaniem festiwalu będzie niedzielny koncert w Teatrze Montowania pt. Frenezja Jazzu 1956-2006 podczas którego zagrają m.in. Jan Ptaszyn Wróblewski, Piotr Wojtasik i Zbigniew Namysłowski. Na zakończenie, w niedzielny wieczór w podziemiach Hotelu Europejskiego odbędzie się happening filmowo-teatralny pt. „Co Złego to my/czyli/odruchy warunkowe w podziemiach Europejskiego” w reżyserii Moniki Grochowskiej.

d3925i5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3925i5