Trwa ładowanie...

Rozpoczął się Cykl Kultury Polskiej w Pozuelo

Share
Rozpoczął się Cykl Kultury Polskiej w PozueloŹródło: Jupiterimages
d33ve46

Ambasada RP w Madrycie, Instytut Polski oraz Polska Organizacja Turystyczna (POT) zorganizowały we współpracy z władzami miasta Pozuelo de Alarcon koło Madrytu 15-dniowy Cykl Kultury Polskiej.

Projekcje filmów, występy zespołów folklorystycznych, konferencje, koncerty muzyczne, warsztaty kuchni polskiej, lekcje języka polskiego i wystawy trwać będą do końca maja.

Pozuelo de Alarcon jest od 1992 roku miastem partnerskim Poznania.

d33ve46

- Cykl Kultury Polskiej to okazja do przybliżenia nam kraju, który ma specjalne powiązania z Pozuelo. Mam na myśli wielki naród środkowoeuropejski, którego historia uczyniła go tyglem wpływów Zachodu i Wschodu - powiedział podczas uroczystości inauguracyjnej burmistrz miasta, Gonzalo Aguado.

Aguado przypomniał, że dzięki umowie między miastami możliwa jest współpraca kulturalna, naukowa, wymiana międzyszkolna oraz wymiana doświadczeń z zakresu działalności samorządowej.

Radna ds. kultury w Pozuelo, Africa Sanchez zauważyła, że Polska jest wciąż mało znana społeczeństwu hiszpańskiemu.

- Zapraszam do Polski poprzez zorganizowane tutaj wydarzenia kulturalne, ale przede wszystkim namawiam do odwiedzenia Polski i do odkrycia jej wielkiego bogactwa - zachęcał Ambasador RP w Madrycie, Ryszard Schnepf.

d33ve46

Przez 15 dni otwarta będzie w Pozuelo wystawa polskich plakatów z lat 60., z kolekcji Janusza Gunia, oraz plakatów XXI wieku, udostępnionych przez Instytut Polski. W następną niedzielę odbędzie się koncert muzyki chopinowskiej, z okazji zbliżającej się 200. rocznicy urodzin kompozytora. Podczas cyklu filmowego zostanie przedstawiona trylogia Krzysztofa Kieślowskiego „Trzy kolory”, a także animowane filmy krótkometrażowe.

W programie przewidziano wiele konferencji, m. in. filolog Elżbieta Bortkiewicz przedstawi „Trzech poetów, jedno miasto. Ewa Lipska , Wisława Szymborska , Adam Zagajewski ”, dyrektor POT, Agata Witosławska zaprosi do „Podróży do Polski - serca Europy”, a znana historyk sztuki, Monika Bonet Poliwka zaprezentuje „Sześćdziesiąt lat sztuki polskiej: od symbolizmu do awangardy”.

Pod koniec maja wystąpi w Pozuelo grupa folklorystyczna z Poznania, Marynia, reprezentująca folklor wielkopolski. Grupa przedstawi także zabawy ludowe, tradycje i zwyczaje tego regionu.

Zorganizowano także kilka lekcji języka polskiego dla Hiszpanów planujących podróż do Polski lub pragnących porozumieć się w tym języku z Polakami mieszkającymi w okolicach Madrytu.

Podczas zajęć gastronomicznych ich uczestnicy będą mogli zapoznać się z kuchnią polską i nauczyć się gotować pięć najlepszych, typowych potraw.

d33ve46
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d33ve46