Spotkania autorskie, wykłady poświęcone literaturze, filmy, wystawy i koncerty związane ze słowem pisanym złożą się na rozpoczęty w poniedziałek 14. Toruński Festiwal Książki. Tematem przewodnim jest twórczość Zbigniewa Herberta .
- Toruń szczególnie aktywnie włącza się w obchody Roku Herberta, chcąc w ten sposób przypomnieć, że wielki poeta właśnie w naszym mieście studiował prawo i filozofię. Podczas Festiwalu Książki wiele będzie akcentów związanych z autorem Rovigo - poinformowała rzeczniczka prezydenta Torunia Agnieszka Pietrzak.
W ramach festiwalu prof. Andrzej Stoff promować będzie książkę poświęconą Herbertowi , a toruńscy artyści złożą hołd Księciu Poetów uroczystym koncertem. Z eseistyki Herberta czerpać będzie również dyskusja panelowa „Barbarzyńca w ogrodach dziś”, poświęcona wartościom i antywartościom w kulturze współczesnej.
Twórca Pana Cogito jest również patronem Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego O liść konwalii, który odbywa się już po raz dwudziesty drugi. Uroczystość zakończenia konkursu uświetni koncertem z tekstami Herberta Przemysław Gintrowski.
W ramach festiwalu Toruń odwiedzi Barbara Kosmowska , autorka powieści Teren prywatny i Buba . Z kolei Między było a jest to tytuł spotkania ze znanym pisarzem Markiem Nowakowskim .
Gościem festiwalu będzie również Michał Zabłocki, poeta, scenarzysta i reżyser teledysków, autor tekstów piosenek artystów z Piwnicy Pod Baranami (m.in. Grzegorza Turnaua).
- Corocznemu Otwartemu Konkursowi Jednego Wiersza towarzyszyć będzie spotkanie z Eugeniuszem Tkaczyszynem-Dyckim . W swojej twórczości artysta odwołuje się do metafizycznej poezji baroku, co sprawia, że jego poezja jest wyjątkowo rozpoznawalna - dodała rzeczniczka.
Gośćmi festiwalu będą również Artur Daniel Liskowacki (autor powieści Eine kleine nominowanej do Nagrody Nike) oraz Grzegorz Strumyk, poeta, prozaik i plastyk. Zaplanowano również spotkania z publicystami Michałem Komarem i Bronisławem Wildsteinem .
Organizatorzy festiwalu po kilku latach przerwy przygotowali także otwarte wykłady poświęcone literaturze. Do wątków typowo toruńskich zaliczyć można m.in. premierę filmu „Co ma piernik do poezji?” poświęconego toruńskim poetom.
Osobna kategoria wydarzeń festiwalowych to imprezy skierowane do najmłodszych czytelników, m.in. warsztaty „Moja własna książka obrazkowa” czy spotkania z twórcami. Tym razem do Torunia przyjedzie autorka popularnych wierszyków Dorota Gellner.
Festiwal Książki zakończy się w niedzielę, 30 listopada.