Trwa ładowanie...
rozwój
23 kwietnia 2010, 13:52

Rozmowa z dzieckiem ważniejsza niż samo czytanie

Rozmowa z dzieckiem ważniejsza niż samo czytanieŹródło: Jupiterimages
dgu08q9
dgu08q9

By dziecko szybciej opanowało mowę nie wystarczy mu czytać - trzeba jeszcze dużo z nim rozmawiać. Dialog z dzieckiem ma bowiem o wiele większe znaczenie, niż samo czytanie lub mówienie - informują amerykańscy naukowcy na łamach pisma „Pediatrics”.

Choć czytanie dziecku jest niewątpliwie bardzo ważne, rodzice powinni pamiętać o angażowaniu swojej pociechy w rozmowę. Według naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego rozmowa i zachęcanie maluchów do mówienia mają największy wpływ na przyswajanie języka przez dzieci od 2. do 48. miesiąca życia.

- Rodziców zachęca się do czytania, opowiadania bajek lub po prostu do mówienia o codziennych sprawach. Oczywiście ma to ogromne znaczenie, jednak nie jest wystarczające. Należy angażować dzieci w rozmowę. Maluchy uwielbiają słuchać jak dorośli o nich mówią, ale dla ich rozwoju ważne jest to, by same próbowały mówić. Trzeba dać im szansę wyrazić swoje myśli, nawet jeśli będzie to tylko „gu gu ga” - podkreśla autor badań dr Frederick J. Zimmerman.

W badaniach, których celem było ustalenie czynników mających wpływ na rozwój mowy wzięło udział 275 dzieci do czwartego roku życia i ich rodzin. Wykorzystanie innowacyjnej technologii LENA System umożliwiło naukowcom lepsze zbadanie roli środowiska na kształtowanie się języka u dzieci. Testowano ekspozycję na mowę dorosłych, mowę dzieci, a także na telewizję.

Jak się okazało, dialog z dzieckiem miał około sześć razy większe znacznie dla rozwoju mowy u dziecka niż sam monolog. Żadnego wpływu nie miało natomiast oglądanie telewizji.

Każdego dnia dzieci słyszą średnio około 13 tys. słów wypowiadanych przez rodziców i uczestniczą w około 400 interakcjach językowych. Im więcej dialogów, tym więcej możliwości do ćwiczenia nowych słów i popełnienia błędów, które są poprawiane przez dorosłych. Dzięki temu dzieci opanowują mowę szybciej - podsumowują naukowcy.

dgu08q9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dgu08q9

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj