Trwa ładowanie...
folklor
23-04-2010 13:29

Rozdano Złote, Srebrne i Brązowe Ciupagi

Rozdano Złote, Srebrne i Brązowe CiupagiŹródło: Inne
d1v2jee
d1v2jee

W Zakopanem ogłoszono laureatów Złotych, Srebrnych i Brązowych Ciupag w tegorocznym 37. Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich. Ceremonia wręczenia nagród odbyła się podczas popołudniowego koncertu finałowego w namiocie festiwalowym na Dolnej Równi Krupowej.

W 37. Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich udział wzięło 17 zespołów, w tym 13 zagranicznych i 4 zespoły polskie.

Festiwal Folkloru Ziem Górskich organizowany jest od 1968 roku. To największa doroczna impreza folklorystyczna na Podhalu.

Złote Ciupagi oraz nagrody pieniężne w wysokości tysiąca dolarów USA zdobyli: bułgarski zespół Momin Prohod (w kategorii zespołów tradycyjnych); polski zespół Wierchy z Milówki (w kategorii zespołów prezentujących folklor w formie artystycznie przetworzonej) i węgierski zespół Muzsla Folk Dance Group (w kategorii zespołów stylizowanych).

Srebrne Ciupagi przypadły Zespołowi Holny z Zakopanego (kategoria tradycyjna); hiszpańskiemu zespołowi Coros y Danzas de Santander (w kategorii folklory artystycznie opracowanego) i tureckiemu zespołowi Beylikduzu Belediyesi Halk Oyunlari Toplulugu (w kategorii zespołów stylizowanych).

d1v2jee

Brązowe Ciupagi otrzymali: zespół z Dagestanu (Rosja)
Levashy; rumuński zespół Doina Timisului i zespół Stanko Paunovic z Serbii i Czarnogóry.

Jak podkreśliło jury, któremu przewodniczył prof. Alojzy Kopoczek, przebieg tegorocznego festiwalu dowiódł wielkiego znaczenia, jakie ta impreza wywiera dla zachowania i pielęgnowania tradycji ludów zamieszkujących góry Europy oraz innych rejonów świata.

Według jury, przyczyna tak wielkiego znaczenia zakopiańskiego festiwalu tkwi w unikatowej formule konkursu, która sprzeciwia się zatraceniu najbardziej wartościowych elementów kultury ludowej i zapobiega jej komercjalizacji.

Imprezy towarzyszące tegorocznemu festiwalowi potrwają jeszcze do soboty. W piątek na scenie plenerowej odbywać się będą występy zespołów folklorystycznych, a wieczorem w namiocie festiwalowym wystąpią zespoły Carrantouhil i Trebunie Tutki.

d1v2jee

W tym roku do udziału w festiwalu zgłosiły się m.in. zespoły z Łotwy, Hiszpanii, Macedonii, Turcji, Włoch, Kanady, Tybetu (Chiny) i Papui Zachodniej. Polskę reprezentowało pięć zespołów.

Nieprzypadkowo górale świata spotykają się co roku w Zakopanem. Jest wśród nas, mieszkańców miasta pod Giewontem, niesłabnące zamiłowanie do gór i tradycji przodków, a także ciekawość innych kultur - uważa burmistrz Zakopanego, Piotr Bąk.

d1v2jee
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1v2jee

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj