Rotmistrz Pilecki i jego oprawcy
Do końca życia nie złożył broni
Rotmistrz Witold Pilecki - żołnierz Armii Krajowej, współzałożyciel Tajnej Armii Polskiej, a wreszcie i więzień Auschwitz, który do końca życia nie złożył broni. W obozie koncentracyjnym zorganizował ruch oporu i dostarczał współwięźniom pożywienie, ubrania oraz wiadomości z zewnątrz. Później został autorem sprawozdań dotyczących Holokaustu - tak zwane "raporty Pileckiego" - które wysyłano na Zachód, by poinformować cały świat o ludobójstwie. Po ucieczce z obozu walczył w powstaniu warszawskim; gdy zakończyła się wojna, a on otrzymał rozkaz opuszczenia kraju, odmówił.
Rotmistrz Witold Pilecki - żołnierz Armii Krajowej, współzałożyciel Tajnej Armii Polskiej, a wreszcie i więzień Auschwitz, który do końca życia nie złożył broni. W obozie koncentracyjnym zorganizował ruch oporu i dostarczał współwięźniom pożywienie, ubrania oraz wiadomości z zewnątrz. Później został autorem sprawozdań dotyczących Holokaustu - tak zwanych "raportów Pileckiego" - które wysyłano na Zachód, by poinformować cały świat o ludobójstwie. Po ucieczce z obozu walczył w powstaniu warszawskim; gdy zakończyła się wojna, a on otrzymał rozkaz opuszczenia kraju, odmówił.
Aresztowany w maju 1947 roku, torturowany ("Oświęcim to była igraszka", wspomni potem), został skazany przez władze komunistyczne na śmierć. Kilkadziesiąt lat później Tadeusz M. Płużański, syn żołnierza walczącego pod dowództwem Pileckiego, w książce "Rotmistrz Pilecki i jego oprawcy" zgłębia historię "Niezłomnego rotmistrza", przyglądając się zarówno jego przyjaciołom i towarzyszom niedoli jak i tym, którzy doprowadzili do upadku Pileckiego.