Przegląd potrwa kilkanaście miesięcy, a rosyjskiej publiczności zaprezentuje się głównie nowe pokolenie polskich twórców.
Sezon - będący kontynuacją Sezonu Kultury Rosyjskiej w Polsce, który odbył się w 2007 roku - w obecności ministra kultury Rosji Aleksandra Sokołowa zainaugurował polski minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski.
Witając uczestników gali, szef rosyjskiej Federalnej Agencji ds. Kultury i Kinematografii Michaił Szwydkoj podkreślił, że dialog kultur Rosji i Polski, który rozpoczął się kilkaset lat temu, nigdy nie ustawał.
- Polscy twórcy są częścią kultury Rosji, a rosyjscy - częścią kultury Polski - powiedział Szwydkoj.
Na program koncertu złożyła się Symfonia nr 2 Wigilijna Krzysztofa Pendereckiego w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Moskwy Rosyjska Filharmonia. Dyrygował sam Penderecki. Rosyjska Filharmonia wykonała też „Trzy utwory w dawnym stylu” Henryka Mikołaja Góreckiego oraz „Koncert smyczkowy” Henryka Wieniawskiego. W tej części gali poprowadził ją jeden z najbardziej utalentowanych dyrygentów młodego pokolenia Łukasz Borowicz.
Wystąpiła także świetnie zapowiadająca się młoda skrzypaczka Agata Szymczewska, zwyciężczyni Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu (2006) i laureatka Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Abrama Jampolskiego w Moskwie (2006).
W ramach Sezonu odbędzie się kilkanaście koncertów, pięć dużych przeglądów filmowych, w tym retrospektywa dzieł Andrzeja Wajdy, osiem wystaw, liczne prezentacje teatralne i konferencje edukacyjne.
Imprezy będą się odbywały głównie w Moskwie, ale też w Petersburgu, Kaliningradzie, Murmańsku, Rostowie nad Donem, Krasnojarsku, Pskowie, Omsku i innych mniejszych miastach. Właśnie to - jak podkreślił Zdrojewski - różni obecny Sezon od wcześniejszych prezentacji polskiej kultury w Rosji.