Niebieski, biały i czerwony to kolory, które zdominowały pierwszy dzień 49. Międzynarodowych Targów Książki. Rosja - tegoroczny Gość Honorowy i największy wystawca w historii warszawskiej imprezy, zaprezentowała środowisku branżowemu bogatą ofertę wydawniczą, zajmującą prawie połowę tegorocznej powierzchni handlowej.
Przed nami kolejne trzy dni obcowania z książką rosyjską. Od piątku 21 maja od godz. 14.00 targi otwarte będą dla publiczności.
Wreszcie można podziwiać długo oczekiwane dzieło Oktoich, napisane cyrylicą i wydane w Krakowie w XV wieku oraz przez lupę spojrzeć na unikatowe miniaturowe książki z polskiej drukarni.
Odbyły się też już pierwsze spotkania z pisarzami rosyjskimi. Uczestniczyli w nich m.in. Dmitrij Bykow, Andriej Giełasimow, Ludmiła Ulicka i Maksim Amielin. Za nami również m. in. prezentacja książki Gałczyńskiego wydanej po rosyjsku.
W drugi dzień targów także nie zabraknie atrakcji przygotowanych przez stronę rosyjską. Dzień rozpoczną projekcje dwóch filmów: Dwadzieścia pięć wywiadów z pisarzami i Rosyjskie wakacje.
Jeszcze przed południem będzie można uczestniczyć w dyskusji panelowej na temat wydawnictw rosyjskich w Polsce i spotkaniu literackim, które poprowadzi krytyk Natalia Iwanowa.
Wiktor Jerofiejew rozpocznie swój pobyt na targach od udziału w dyskusji panelowej „Stereotypy a nowe wymagania czytelników”. W piątek odbędzie się również spotkanie autorskie Ludmiły Ulickiej i dramaturga Jewgienija Griszkowca. Wieczorem będzie można uczestniczyć w dyskusji panelowej „Dalecy – bliscy” w siedzibie „Rzeczpospolitej”.
Weekend miłośnicy rymów rozpoczną wieczorem poetyckim w Traffic Clubu z udziałem rosyjskich twórców, tej miary, co Kuszner, Czuprynin, Salimon i Bykow.
Zwolennicy rytmów mogą dać się porwać muzyce wprost z moskiewskich klubów na imprezie „Russkij desant” w Qulcie. Wtedy również odbędzie się pierwsza część ekstrawaganckiego pokazu mody przygotowanego przez rosyjskiego Arkadiusa, projektanta Andrieja Bareniewa.
Na targi przyjechali najwięksi wydawcy rosyjskiego rynku. Swoje stanowiska mają wydawnictwa m.in. Drofa, Raduga, Nauka, Olma-Press, Wyższaja Szkoła i Vagrius. Każdy z pewnością znajdzie na nich coś dla siebie, od bogato zdobionych albumów o Rosji, po książki dla dzieci, na najnowszych rosyjskich bestsellerach kończąc.
Szczegółowy plan uczestnictwa Rosji w charakterze Gościa Honorowego można znaleźć na stronie * www.moscow-warsaw.com*.