Trwa ładowanie...

Rok Wielkich Polaków zainaugurowano w Krakowie na Skałce

Rok Wielkich Polaków zainaugurowano w Krakowie na SkałceŹródło: Inne
d1ef7ju
d1ef7ju

W Krypcie Zasłużonych klasztoru oo. paulinów na krakowskiej Skałce zainaugurowano w czwartek Rok Wielkich Polaków. Zaplanowane z tej okazji liczne wydarzenia kulturalno-naukowe mają służyć pobudzeniu uczuć patriotycznych u Polaków.

Rok 2007 został ogłoszony przez Sejm rokiem Stanisława Wyspiańskiego i Karola Szymanowskiego. Polska Akademia Nauk chce uczcić pamięć Wincentego Pola w 200-lecie jego urodzin. W tym roku przypadają także: 120. rocznica śmierci Józefa Ignacego Kraszewskiego i 110. rocznica śmierci Adama Asnyka , a także 125. rocznica urodzin matematyka i astronoma, Tadeusza Banachiewicza. Wszyscy oni spoczywają w Krypcie Zasłużonych na Skałce.

Podczas czwartkowej uroczystości fragmenty Wyzwolenia Stanisława Wyspiańskiego i wiersz Wincentego Pola pt. Proroctwo kapłana polskiego recytował Jerzy Trela, zaś Krzysztof Globisz przypomniał o męczeńskiej śmierci bp Stanisława ze Szczepanowa, czytając fragmenty dramatu Stanisłwa Wyspiańskiego pt. Bolesław Śmiały.

– Nastał czas, aby uczcić wielkich Polaków, którzy swym życiem i działaniem zapisali piękne karty historii. Panteon narodowy na Skałce od wielu już lat stanowi miejsce, gdzie odkrywamy ciągle na nowo wielkość i piękno narodowego ducha – mówił przeor klasztoru oo. paulinów na Skałce o. Andrzej Napiórkowski.

O. Napiórkowski przypomniał, że pochówki zasłużonych Polaków w czasach niewoli były, mimo represji zaborców, okazją do manifestacji patriotycznych i to właśnie na Wawel i Skałkę Polacy przyjeżdżali szukać pokrzepienia ducha narodowego.

d1ef7ju

– W epoce jednoczącej się Europy i globalizacji świata chcemy przez realizację całego kalendarium Roku Wielkich Polaków kształtować właściwe pojęcie patriotyzmu i umiłowania Polski. Naszą zaszczytną powinnością jest uczcić tych, którzy tworzyli nasze niezwykłe narodowe dziedzictwo – mówił o. Napiórkowski.

W liście do uczestników uroczystości prezydent Lech Kaczyński napisał, że Polacy XXI wieku nie muszą bronić się przed próbami wynarodowienia i nikt nie ogranicza naszych swobód religijnych. „Nekropolia przechowująca doczesne szczątki najznakomitszych rodaków nabiera w tym kontekście nieco innego sensu niż dotychczas. Jest nim dbanie o świadomość, że polskość jest wielką pozytywną wartością. Skałka w naszych oczach staje się miejscem manifestacji narodowego patriotyzmu. Patriotyzmu odwagi i otwartości, patriotyzmu trzeciego tysiąclecia” – napisał Lech Kaczyński.

*Prezydent zadeklarował, że będzie wspierał plany modernizacji i rozbudowy Krypty Zasłużonych na Skałce. * Metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, który przewodniczył krótkiemu nabożeństwu mówił, że uznając całą wielkość pochowanych na Skałce osób, nie myśli o nich jednak jak o świętych.
– Są nam bliscy właśnie przez swoje zmagania o dobro, o kształt własnego człowieczeństwa. Zmagania nie zawsze uwieńczone oczekiwanym skutkiem. Są nam bliscy, gdyż pokazują, iż Bóg może zawierzyć wielki talent człowiekowi doświadczającemu na innych polach własnej słabości – powiedział kardynał.

Trzynastu Polaków pochowanych na Skałce sportretował prof. Janusz Matuszewski z krakowskiej ASP. Jego obrazy można oglądać na otwartej w czwartek wystawie.

d1ef7ju

Skałka to wzgórze, na którym stoi barokowy kościół pod wezwaniem św. Michała Archanioła i św. Stanisława oraz zabudowania klasztorne oo. paulinów. Według legendy, na Skałce w 1079 roku zginął z rąk króla Bolesława Śmiałego biskup krakowski Stanisław ze Szczepanowa.

W Krypcie Zasłużonych, w podziemiach kościoła na Skałce, spoczywają prochy m.in. Jana Długosza , Wincentego Pola , Józefa Ignacego Kraszewskiego , Adama Asnyka , Henryka Siemiradzkiego, Stanisława Wyspiańskiego , Jacka Malczewskiego, Karola Szymanowskiego i Czesława Miłosza .

Rozbudowę Krypty Zasłużonych na Skałce i stworzenie centrum edukacyjno - muzealnego planuje Fundacja Panteon Narodowy na Skałce.

d1ef7ju
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ef7ju

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj