Trwa ładowanie...

Rok 2011 Rokiem Tadeusza Różewicza we Wrocławiu

Rok 2011 Rokiem Tadeusza Różewicza we WrocławiuŹródło: PAP/Grzegorz Michałowski
d11puq7
d11puq7

Rok 2011 będzie we Wrocławiu rokiem dramaturga, poety i eseisty Tadeusza Różewicza zdecydowali w czwartek radni miasta. W ten sposób miasto chce uczcić jubileusz 90. urodzin poety, który przypada w przyszłym roku.

Za przyjęciem uchwały w sprawie ogłoszenia roku 2011 rokiem Tadeusza Różewicza głosowało 18 radnych; jedna osoba wstrzymała się od głosu - poinformowano w biurze prasowym wrocławskiego magistratu. Plan obchodów roku poety będzie dopiero przygotowywany, a magistrat nie chce na razie zdradzać szczegółów.

Różewicz mieszka we Wrocławiu od 1968 i jest Honorowym Obywatelem tego miasta.

Tadeusz Różewicz urodził się 9 października 1921 r. w Radomsku. Gdy wybuchła wojna wstąpił do Armii Krajowej, walczył od 26 czerwca 1943 do 3 listopada 1944 w partyzantce na terenie powiatów radomszczańskiego, opoczyńskiego i częstochowskiego. Jego pseudonim z AK to Satyr. Po wojnie zdał maturę i zaczął studia na Wydziale Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 1947 r. ukazał się tom "Niepokój", uważany za poetycki debiut Tadeusza Różewicza .

Po doświadczeniach wojny, według Tadeusza Różewicza , niemożliwe było uprawianie poezji takiej jak dawniej. Jako jeden z pierwszych poetów zareagował na okrucieństwa wojny nie tylko treścią poezji, ale zmianą jej formy, odrzuceniem romantycznego sztafażu, surowym obrazowaniem. Tadeusz Różewicz pisał bez patosu, jego poezja stała się rzeczowa i konkretna, nazywano ją poezją ściśniętego gardła. W grudniu 1990 r. na wykładzie na University of Warwick poeta mówił: „Pokolenie żołnierzy i partyzantów II wojny światowej wymiera, odchodzi oszukane i rozczarowane. Jestem poetą - tak się o mnie mówi, tak się o mnie pisze. Ale jestem przede wszystkim poetą swojej generacji. Generacji oszukanej przez rządy, przez ideologie i wiary, i przez samą siebie”.

d11puq7

Już pierwszy tom poezji Tadeusza Różewicza , wydany w 1947 r. "Niepokój", został entuzjastycznie przyjęty przez czytelników i krytyków. Tomik pogodził skłócone orientacje i autorytety - Julian Przyboś i Czesław Miłosz , broniący biegunowo sprzecznych koncepcji liryki - wyrażali jednakowy podziw dla tej poezji. Czesław Miłosz w Odzie do Tadeusza Różewicza , poety, pisał: "Szczęśliwy naród, który ma poetę/ I w trudach swoich nie kroczy w milczeniu". Sytuacja odwróciła się na początku lat 50., kiedy poeta popadł w niełaskę władz, jako ideolog imperializmu.

W 1949 r. odbył się zjazd literatów w Szczecinie, na którym została ogłoszona stalinizacja
literatury, Tadeusz Różewicz nie wziął w nim udziału, ale na oficjalne wprowadzenie poetyki socrealizmu zareagował wycofaniem się z życia publicznego. Latem 1949 roku zamieszkał w Gliwicach. Wydał kolejne tomy wierszy: Pięć poematów (1950), Czas który idzie (1951), Wiersze i obrazy (1952), Równina (1954).

Tadeusz Różewicz wprowadził do polskiego dramatu nowy typ bohatera, często bez wyraźnie określonej tożsamości, biernego, nieuporządkowanego wewnętrznie, zbliżonego trochę do bohatera średniowiecznych moralitetów przez to, że jest każdym, a zarazem nikim konkretnym. Swój typ teatru Różewicz nazywa teatrem realistyczno-poetyckim. Poza napisaną w 1959 roku Kartoteką najsłynniejsze sztuki Różewicza, to m. in. Białe małżeństwo, Stara kobieta wysiaduje, Odejście głodomora, Pułapka, Do piachu.

Od 1968 r. Tadeusz Różewicz mieszka we Wrocławiu, publikuje głównie na łamach „Twórczości”, „Odry” i „Dialogu”. W latach 90. ogłosił dramat artoteka rozrzucona , dwa nowe zbiory wierszy Płaskorzeźba i Recycling. zawsze fragment, Historię pięciu wierszy, Nożyk profesora , Matka odchodzi , Szara strefa i Wyjście.

Ostatnia większa publikacja Tadeusza Różewicza - Kup kota w worku (work in progress) - ukazała się w 2008 r. To zbiór wierszy i krótkich form prozatorskich.

d11puq7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d11puq7

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj