Trwa ładowanie...
dmec5lg

Rok 2010 będzie rokiem Marii Konopnickiej

dmec5lg
dmec5lg

* Rok 2010 będzie w Suwałkach (Podlaskie) rokiem poświęconym Marii Konopnickiej . W tym roku mija setna rocznica śmierci poetki, urodzonej w Suwałkach.*

Jak poinformował PAP rzecznik prezydenta Suwałk, Jarosław Filipowicz, miejskie instytucje kulturalne przygotowują szereg rocznicowych wystaw, koncertów, spotkań literackich i konkursów recytatorskich. Zaplanowano także specjalne programy medialne i konferencje poświęcone twórczości poetki.

Z okazji 100. rocznicy śmierci poetki mieszkańcy Suwałk doczekają się nowego pomnika Konopnickiej. Obecny kamienny monument, który stoi w parku w centrum miasta, jest mocno zniszczony. W jego miejsce ma stanąć pomnik z brązu. Miasto wyda na ten cel ok. 100 tys. zł. Stary pomnik trafi do Muzeum im. Marii Konopnickiej.

Wydana zostanie także płyta z pieśniami Marii Konopnickiej , śpiewanymi przez dzieci z Suwałk. Miasto uruchomi również specjalną stronę internetową www.konopnicka2010suwalki.pl, gdzie znajdą się informacje o twórczości poetki oraz o imprezach organizowanych w ramach Roku Marii Konopnickiej.

Maria Konopnicka - poetka i nowelistka okresu realizmu, publicystka, tłumaczka i działaczka na rzecz praw kobiet - urodziła się w 1842 roku w Suwałkach, zmarła 8 października 1910 r. we Lwowie.

dmec5lg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dmec5lg