Trwa ładowanie...

Rok 2006 Rokiem Języka Polskiego

Rok 2006 Rokiem Języka PolskiegoŹródło: Inne
d3vs59z
d3vs59z

Senat podjął w czwartek jednogłośnie uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2006 Rokiem Języka Polskiego.

W uchwale napisano m.in., że Senat zwraca się do władz publicznych i Polaków o ochronę, otaczanie opieką i kultywowanie polszczyzny. W głosowaniu wzięło udział 89 senatorów, wszyscy głosowali za przyjęciem uchwały.

„W Roku Języka Polskiego należy pokazywać polszczyznę w jej bogactwie i w całej różnorodności - od języka ogólnego do odmian regionalnych i gwar ludowych, w których często wyraża się kultura małych ojczyzn” - czytamy w uchwale.

Przypomniano w niej, że w 2006 roku mija dwusetna rocznica rozpoczęcia edycji pierwszego słownika języka polskiego Samuela Bogumiła Lindego.

Zdaniem Senatu, w telewizji, w radiu, na łamach prasowych należy upowszechniać wiedzę o języku, propagować dobrą polszczyznę oraz kulturę języka.

d3vs59z

„To, jaka będzie polszczyzna, zależy przede wszystkim od nas samych, od naszej postawy wobec języka ojczystego; gospodarzami języka są bowiem wszyscy nim się posługujący” - czytamy w uchwale.

W opinii Senatu, ochrona i rozwijanie języka polskiego pozwoli zachować tożsamość kulturową i świadomość odrębności we wspólnej, ale różnorodnej Europie.

„Wejście do Unii Europejskiej spowodowało, że troska o polszczyznę nabrała nowego wymiaru: nasz język stał się piątym (pod względem liczby użytkowników) językiem Unii Europejskiej i istnieje duża szansa na to, by stał się także jednym z najważniejszych języków europejskich” - podkreślono w uchwale.

Według Senatu, powinniśmy nie tylko dbać o polszczyznę w kraju, ale i upowszechniać ją poza granicami Polski.
„Polszczyzna nas łączy i niech to będzie język bogaty, poprawny i piękny” - zaapelował Senat w uchwale.

d3vs59z
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3vs59z