Rodzina Józefa Mackiewicza: Stanisław Michalkiewicz kompromituje nagrodę
- Nasz wielki krewny nienawidził nacjonalizmu, szowinizmu i podłości. A dziś w kapitule nagrody oraz w środowisku z nią związanym znajdują się osoby, które zachowują się właśnie podle – mówi Maciej Orłoś, cioteczny wnuk pisarza Józefa Mackiewicza.
Pięcioro krewnych Mackiewicza wydało oświadczenie związane przede wszystkim z ostatnimi wypowiedziami Stanisława Michalkiewicza, prawnika i prawicowego publicysty, znanego z radykalnych poglądów, członka kapituły Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza.
ZOBACZ: Maciej Orłoś po spotkaniu z Katarzyną Zielińską
O Michalkiewiczu zrobiło się głośno m.in., gdy zaatakował ofiarę księdza pedofila: zarzucił jej wyłudzenie odszkodowania oraz wygłosił insynuacje o seksualnym charakterze. Te wypowiedzi potępił nawet syn Stanisława Michalkiewicza, a kobieta pozwała go i wygrała kolejne odszkodowanie. Stanisław Michalkiewicz, zbulwersowany tym, że komornik zajął jego konto bankowe, podał publicznie pełne dane kobiety.
Zachowanie Michalkiewicza oburzyło m.in. Tomasza Terlikowskiego, który skomentował: "Nie ma w języku ludzi cywilizowanych odpowiednich słów na określenie kogoś, kto najpierw nazywa ofiarę księdza pedofila k..., a potem - gdy zostaje za to skazany - ujawnia jej dane. I nie ma dla tego usprawiedliwienia. Żadnego". Również Towarzystwo Chrystusowe, którego kapłanem był ksiądz pedofil, odcięło się od Michalkiewicza.
Oświadczenie krewnych Józefa Mackiewicza dotyczy także komentarzy, które pojawiły się przed galą przyznania Nagrody na początku listopada. Oto jego pełna treść.
"Uważamy, że Nagrodę im. Józefa Mackiewicza kompromituje udział w Kapitule Stanisława Michalkiewicza – osoby znanej z antysemickich wypowiedzi, a ostatnio brutalnych ataków na panią Katarzynę – ofiarę księdza pedofila. Z głębokim niepokojem obserwujemy atmosferę wokół Nagrody: szowinistyczne wystąpienia niektórych członków jury, sposób, w jaki Nagroda jest reklamowana w mediach społecznościowych i osoby, które ją promują. W tym roku, do udziału w gali wręczenia Nagrody, zachęcał Robert Bąkiewicz, organizator i mówca na Marszu Niepodległości, piętnujący >>elity, które nie protestują, gdy Żydzi chcą ograbić Polskę<<.
Józef Mackiewicz odrzucał antysemityzm. Jako pierwszy publicysta zwracał uwagę na zasadniczą różnicę w sytuacji Żydów - wszystkich skazanych na zagładę – i Polaków, którym jedynie groziła śmierć podczas wojny. Pierwszy pisał o zamordowanych w Katyniu, licznych oficerach z polskich rodzin żydowskich. W jego wielkich powieściach występują Kozacy Dońscy, Polacy, Ukraińcy, Litwini, Żydzi, Rosjanie i Białorusini. Polacy niczym się nie wyróżniają – wszyscy są tylko ludźmi.
- Nienawidzę nacjonalizmu i szowinizmu. Tak długo mieszkam wśród obcych, że już dawno miałem sposobność się przekonać, że wszyscy ludzie są jednakowi, a każdą ciasnotę poglądów, czy to narodowych czy partyjnych, uważam za raka na ciele ludzkości, który życie ludzkie przeistacza w nudę. Czy to będzie ‘Deutschland uber alles’, czy ‘Polska uber alles’, czy ‘Partia uber alles’ – jest dla mnie jednako wstrętne – pisał w liście do siostry, Seweryny Orłosiowej, w roku 1958. Łączenie twórczości Józefa Mackiewicza z przejawami antysemityzmu, szowinizmu, homofobii i ludzkiej podłości, jest niedopuszczalne."
Warszawa, 25 listopada 2019 r.
Kazimierz Orłoś - siostrzeniec Józefa Mackiewicza
Piotr Niemczyk - stryjeczny wnuk
Joanna Orłoś - cioteczna wnuczka
Maciej Orłoś - cioteczny wnuk
Agnieszka Tempska - stryjeczna wnuczka