Trwa ładowanie...
kobieta
23 kwietnia 2010, 13:32

Rocznik Niemieckiego Instytutu Polskiego o polskich kobietach

Rocznik Niemieckiego Instytutu Polskiego o polskich kobietachŹródło: Inne
d113obt
d113obt

Za tydzień ukaże się na rynku niemieckim nowe wydanie rocznika Niemieckiego Instytutu Polskiego w Darmstadt - Jahrbuch Polen 2006 poświęcone dyskusjom kobiecym w Polsce ostatnich 20 lat.

Do autorek rocznika należą znane publicystki zaliczane do nurtu feministycznego - Sławka Walczewska, Kinga Dunin , Agnieszka Graff . Ich wypowiedzi zarysowują istotę dyskursu kobiecego w Polsce od chwili narodzin „profesjonalnego” ruchu feministycznego na przełomie lat 80- i 90-tych. O kobietach w historii Polski, narodzinach mitu Matki-Polki w epoce Romantyzmu oraz historii polskiego ruchu kobiecego w XIX i XX wieku pisze niemiecka profesor historii na Wolnym Uniwersytecie w Berlinie, Gertrud Pickhan. Katolicki punkt widzenia spraw kobiecych reprezentują dziennikarka Alina Petrowa-Wasilewicz i abp Józef Życiński. O ubiegłorocznej wystawie „Polka” w Międzynarodowym Centrum Sztuki Zamek Ujazdowski pisze Anna Nasiłowska , a najnowsze trendy literatury polskiej na tematy kobiece analizuje Inga Iwasiów . Nie brak też spojrzenia na reakcje polskiego mężczyzny na zachodzące zmiany w postrzeganiu
ról płci pióra socjologa Ireneusza Krzemińskiego . Z kolei Peter Oliver Loew analizuje niemiecki mit „pięknej Polki” w literaturze i mass-mediach na przestrzeni ostatnich stu lat.

Część literacka prezentuje nie publikowane do tej pory w języku niemieckim wiersze i fragmety prozy polskiej poświęcone kobietom autorstwa Manueli Gretkowskiej , Moniki Luft , Izabeli Filipiak , Haliny Poświatowskiej , Janusza Głowackiego i Sławomira Shutego .

Rocznik ilustrują portrety polskich kobiet Tadeusza Rolke.

Publikację wspiera finansowo niemieckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Berlinie.

Rocznik można zamówić pod adresem:
kaluza@dpi-da.de
rgietz@harrassowitz.de.

d113obt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d113obt

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj