Rok temu, 6 lipca, zmarł Władysław Szpilman - wybitny pianista i kompozytor, autor kulkuset piosenek, m.in. niezapomnianych przebojów takich jak Autobus czerwony, Tych lat nie odda nikt, Nie wierzę piosence.
Władysław Szpilman urodził się w grudniu 1911 roku w Sosnowcu. Kształcił się w Warszawie i Berlinie. W 1935 roku rozpoczął pracę jako pianista w Polskim Radiu, z którym, wyłączając lata okupacji hitlerowskiej, związany był do 1963 roku. Po wojnie kierował radiową Redakcją Muzyczną. W czasie II wojny światowej trafił do getta warszawskiego, gdzie m.in. pracował jako pianista w kawiarni Sztuka. Udało mu się jako jedynemu z całej rodziny uniknąć deportacji z getta do obozu zagłady. Swoje wspomnienia z czasów zawarł w przetłumaczonej na osiem języków książce pt. Pianista , na podstawie której powstanie film w reżyserii Romana Polańskiego. Po wojnie, do 1987 roku, Szpilman dużo koncertował - jako solista, w duetach - m.in. ze skrzypkiem Bronisławem Gimplem, oraz z Kwintetem Warszawskim, którego był współzałożycielem.
W tym roku Polska Akademia Fonograficzna przyznała Szpilmanowi honorowego Fryderyka 2000 - postanawiając "uhonorować nie tylko bogaty i różnorodny dorobek artystyczny Władysława Szpilmana, ale także jego długoletnią pracę i zaangażowanie w budowanie i rozwój kultury muzycznej w Polsce".