Trwa ładowanie...
28-12-2016 09:09

Richard Adams nie żyje

Autor „Wodnikowego wzgórza”, jednego z największych bestsellerów w historii literatury dziecięcej, i „Szardika” zmarł w wieku 96 lat.

Richard Adams nie żyjeŹródło: Getty Images
d3gk8ct
d3gk8ct

Autor „Wodnikowego wzgórza” , jednego z największych bestsellerów w historii literatury dziecięcej, i „Szardika” zmarł w wieku 96 lat.

Rodzina pisarza poinformowała o jego śmierci na stronie internetowej „Wodnikowego Wzgórza”, pisząc, że kochający ojciec, dziadek i pradziadek odszedł w spokoju w Wigilię Bożego Narodzenia.

Richard Adams urodził się 9 maja 1920 roku w Berkshire, niewielkim mieście w okolicach Londynu. Podczas drugiej wojny światowej służył w jednostkach spadochronowych, zaś po zakończeniu konfliktu dostał etat w administracji państwowej. Przygodę z literaturą rozpoczął dopiero w 1966 roku, w wieku 46 lat. To wtedy Adams zaczął opowiadać swoim córkom historię królików, która z czasem przekształciła się w jego pierwszą i najsłynniejszą książkę.

Wodnikowe Wzgórze” ukazało się w 1972 roku i szybko zyskało wielką popularność. Historia królików została przetłumaczona na kilkanaście języków i doczekała się wielu adaptacji. W 1978 roku nakręcono pełnometrażowy film animowany, a w kolejnych latach pojawił się między innymi serial, przedstawienie teatralne, słuchowisko radiowe itp.

d3gk8ct

(img|707039|center)

Inne słynne dzieła Richarda Adamsa to „Szardik” (powieść fantasy, która zainspirowała Stephena Kinga do nazwania tytułowym imieniem jednego z bohaterów „Mrocznej Wieży”), „The Girl in a Swing” czy „Opowieści z Wodnikowego Wzgórza”. Ostatnim opowiadaniem Adamsa było „Leopard Aware” z 2010 roku, które trafiło do antologii „Gentle Footprints”.

(video|http://wp.tv/i,animacje-dla-doroslych,mid,1987308,cid,8052,klip.html|620|400)

d3gk8ct
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3gk8ct