Geniusz ekonomii, który nie radził sobie z domowym budżetem. Pochylony nad ludem pracującym i unikający stałej pracy. Zaciekły ateista pochodzący ze znakomitego rodu żydowskiego. Filozof, który uciekał przed policją z pijackich posiedzeń. Anarchista i głowa rodziny.
O kim mowa? O Karolu Marksie.
Biografia Karola Marksa pióra Francisa Wheena przynosi zaskakujący portret autora Kapitału. Wheen wpisał losy Marksa w tło polityczne i społeczne jego czasów, sięgnął po bogaty materiał źródłowy i przywołał cały szereg zaskakujących faktów z życia tego publicysty, filozofa i działacza politycznego. Francis Wheen patrzy na Marksa z sympatią, dzięki czemu udało mu się uniknąć wystawiania pomnika Marksowi, a w wielu miejscach odbrązowił tę postać w zaskakujący sposób. Czytelnik krok po kroku poznaje nie Marksa geniusza ekonomii, myśliciela, pisarza i działacza, ale człowieka z krwi i kości, targanego sprzecznościami, walczącego z przeciwnościami losu, obdarzonego szeregiem wad i fascynującą osobowością. Wheen nie wahał się spojrzeć na Marksa z przymrużeniem oka – dzięki czemu biografia jest lekturą lekką i skrzącą się humorem.
Francis Wheen jest dziennikarzem i autorem książek publicystycznych. Współpracował z „The New Statesman”, „The Independent”, „The Mirror”, „Today”, „The Guardian”. Napisał: The Sixties, Television, The Battle for London, Tom Driberg. Karol Marks. Biografia - najnowsza praca Wheena – doczekała się bardzo ciepłego przyjęcia czytelników i uznania ze strony krytyków. Przetłumaczono ją na ponad dwadzieścia języków. W 2003 roku otrzymała prestiżową Orwell Prize.
Patronem medialnym książki jest Wirtualna Polska.