Trwa ładowanie...
Juliusz Słowacki
23-04-2010 13:53

Rękopisy Słowackiego dostępne w internecie

Rękopisy Słowackiego dostępne w internecieŹródło: Cyfrowa Biblioteka Narodowa
d2olowy
d2olowy

200 cyfrowych wersji rękopisów, pierwodruków i rzadkich wydań dzieł Juliusza Słowackiego można od wtorku oglądać w internecie na stronach Cyfrowej Biblioteki Narodowej. Kolekcję udostępniono internautom z okazji obchodzonej 4 września 200. rocznicy urodzin Słowackiego .

Biblioteka Narodowa udostępnia blisko dwieście cyfrowych wersji rękopisów, pierwodruków i dzieł Juliusza Słowackiego znajdujących się w jej zbiorach. W Cyfrowej Bibliotece Narodowej Polona w kolekcji tematycznej Juliusz Słowacki najcenniejszymi obiektami są rękopis Balladyny z 1834 r. oraz rękopis niedokończonego dramatu Krak z poprawkami naniesionymi ręką Antoniego Małeckiego. W zbiorze autografów jest też Odpowiedź na Psalmy Przyszłości nazywana przez historyków literatury rękopisem warszawskim ze względu na fakt, że zawiera ona znaczące różnice w stosunku do pierwodruku tego utworu. Staranny charakter pisma Słowackiego można tez podziwiać w listach do Joanny Bobrowej i Antoniego Hłuszniewicza.

Na stronach internetowych zamieszczono także pierwodruki dzieł Słowackiego będące w posiadaniu BN m.in. pierwodruk Kordiana wydany nakładem autora w 1834 roku, dziewiętnastowieczne wydania Mazepy, Lilli Wenedy, Anhelliego . Kolekcję uzupełniają eseje o twórczości Słowackiego pióra m.in. Cypriana Kamila Norwida , Michała Bałuckiego czy Piotra Chmielowskiego.

Całą kolekcje można oglądać na stronach Cyfrowej Biblioteki Narodowej Polona (www.polona.pl).

d2olowy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2olowy

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj