Rękopisy Słowackiego dostępne w internecie
200 cyfrowych wersji rękopisów, pierwodruków i rzadkich wydań dzieł Juliusza Słowackiego można od wtorku oglądać w internecie na stronach Cyfrowej Biblioteki Narodowej. Kolekcję udostępniono internautom z okazji obchodzonej 4 września 200. rocznicy urodzin Słowackiego .
Biblioteka Narodowa udostępnia blisko dwieście cyfrowych wersji rękopisów, pierwodruków i dzieł Juliusza Słowackiego znajdujących się w jej zbiorach. W Cyfrowej Bibliotece Narodowej Polona w kolekcji tematycznej Juliusz Słowacki najcenniejszymi obiektami są rękopis Balladyny z 1834 r. oraz rękopis niedokończonego dramatu Krak z poprawkami naniesionymi ręką Antoniego Małeckiego. W zbiorze autografów jest też Odpowiedź na Psalmy Przyszłości nazywana przez historyków literatury rękopisem warszawskim ze względu na fakt, że zawiera ona znaczące różnice w stosunku do pierwodruku tego utworu. Staranny charakter pisma Słowackiego można tez podziwiać w listach do Joanny Bobrowej i Antoniego Hłuszniewicza.
Na stronach internetowych zamieszczono także pierwodruki dzieł Słowackiego będące w posiadaniu BN m.in. pierwodruk Kordiana wydany nakładem autora w 1834 roku, dziewiętnastowieczne wydania Mazepy, Lilli Wenedy, Anhelliego . Kolekcję uzupełniają eseje o twórczości Słowackiego pióra m.in. Cypriana Kamila Norwida , Michała Bałuckiego czy Piotra Chmielowskiego.
Całą kolekcje można oglądać na stronach Cyfrowej Biblioteki Narodowej Polona (www.polona.pl).