Trwa ładowanie...
paweł
23-04-2010 13:30

Rękopisy Jana Pawła II dla Stanisława Dziwisza

Rękopisy Jana Pawła II dla Stanisława DziwiszaŹródło: Inne
d2t3epg
d2t3epg

60 stron rękopisów Karola Wojtyły z lat 60. podarowali w środę abp. Stanisławowi Dziwiszowi przedstawiciele Społecznego Instytutu Wydawniczego Znak.

Rękopisy trafią do powstającej przy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach fundacji „Nie lękajcie się”.

W rękopisach znajduje się osiem dokumentów, w tym m.in. pierwotna i robocza wersja poematu Wigilia Wielkanocna (bez rozdziału pierwszego), list na 50-lecie KUL, dokument Dni Maryjne 1963 (Do Braci kapłanów), list do Jerzego Turowicza na 20-lecie „Tygodnika Powszechnego”, wstęp do książki Jerzego Turowicza Chrześcijanin w świecie współczesnym.

– Rękopisy zostały wykupione przez Znak od syna osoby, która przepisywała rękopisy Karola Wojtyły – powiedział prezes zarządu Znaku, Henryk Woźniakowski.
Jak wyjaśnił, zostały one wykupione z myślą o przekazaniu ich na ręce abp. Stanisława Dziwisza, na potrzeby powstającej w Łagiewnikach Fundacji „Nie lękajcie się”.

d2t3epg

– Nasz dar został przyjęty bardzo gorąco i z wielką radością przez księdza arcybiskupa, wiem, że bardzo mu na tym zależało – powiedział po spotkaniu Henryk Woźniakowski.
Jak

To jest bardzo wzruszające - widzieć, jak powstawał i kształtował się poemat Ojca Świętego, jak sygnował strony swoich rękopisów. Ojciec Święty przystępował do pisania każdej rzeczy z modlitwą. Każdy tekst na pierwszej stronie w lewym górnym rogu ma sygnaturę AMDG (Ad Majorem Dei Gloriam) i kolejne na kolejnych stronach, a po prawej stronie idą kolejne wiersze z hymnu maryjnego Totus Tuus. Wszystkie rękopisy papieskie tak są oznaczane – powiedział prezes Znaku.

Dodał, wszystkie rękopisy były publikowane, wszystkie znajdują się w bardzo dobrym stanie. Nie chciał ujawnić, ile kosztowały rękopisy.
– To tajemnica handlowa. Jest coś niewłaściwego, żeby rękopisy papieskie były przedmiotem obrotu, kupiliśmy je, by znalazły się w miejscu, w którym powinny się znaleźć – powiedział Woźniakowski.

Powołanie Fundacji „Nie lękajcie się”, która ma się zająć stworzeniem w Krakowie-Łagiewnikach ośrodka poświęconego Janowi Pawłowi II, ogłosił w Dniu Papieskim 16 października w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego abp Stanisław Dziwisz.

Jak poinformował rzecznik krakowskiej kurii ks. Robert Nęcek, prace nad utworzeniem fundacji „Nie lękajcie się” dobiegają końca.
– Informacje na temat fundacji, jej statutu i rady przekazane zostaną na początku nowego roku – powiedział ks. Nęcek.

d2t3epg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2t3epg