Trwa ładowanie...
Zbigniew Herbert
23 kwietnia 2010, 13:36

Rękopisy Herberta zostaną w Polsce

Rękopisy Herberta zostaną w PolsceŹródło: Inne
d113obt
d113obt

Archiwum autora Pana Cogito zostały przekazane Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przez spadkobierczynię, żonę poety Katarzynę Herbertową oraz jego siostrę Halinę Herbert-Żebrowską.

– Manuskrypty, rysunki, dokumenty, ale też niewielka część zastrzeżona, udostępniana zainteresowanym tylko za zgodą spadkobierców, staną się własnością narodową – powiedział minister kultury Kazimierz Michał Ujazdowski.

Spuścizna Zbigniewa Herberta to ogromny zbiór rękopisów oraz maszynopisów, wśród których znajdują się m.in. wiersze ze słynnym cyklem Pan Cogito, utwory teatralne, notatki, rysunki.

Gabinet Herberta ma być utworzony w Bibliotece Narodowej. Po jego powstaniu wdowa po poecie Katarzyna Herbert rozważy przekazanie bibliotece książek, mebli i innych pamiątek.

d113obt

To koniec sprawy, która ciągnie się przez ponad dwa lata. W dyskusji o losie spuścizny Herberta ścierały się racje zwolenników sprzedania dokumentów do biblioteki Beinecke przy Uniwersytecie Yale w USA i tych, którym zależało, by pozostały w Polsce. Siostra poety, Halina Herbert-Żebrowska przypomniała, że wolą poety było złożenie swojego dorobku twórczego na Uniwersytecie Yale w Stanach Zjednoczonych. Przypomniała, że opinia publiczna optowała za pozostawieniem archiwum w kraju.
– Dzisiaj świętujemy szczęśliwe zakończenie tej historii. Los archiwum jest przesądzony. Zwyciężył vox populi – podkreśliła.

d113obt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d113obt

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj